امروز: چهارشنبه 30 خرداد 1397
-------------------------- تبلیغات

کد خبر: 15857
تاریخ انتشار: 12:38 ب.ظ - شنبه 1394/06/28
چاپ این پست

رئیس‌جمهور در گفتگو با شبکه تلویزیونی آمریکایی “سی بی اس” گفت: مردم ما به مردم آمریکا احترام می‌گذارند اما آمریکا از شاه و صدام حمایت کرد و ما نمی‌توانیم گذشته را فراموش کنیم؛ در عین حال نگاه ما باید به آینده باشد

به گزارش فتن، شبکه تلویزیونی آمریکایی “سی بی اس” امروز (شنبه) خلاصه ای از مصاحبه دیروز خود با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران را با محوریت تصویب “برجام” در کنگره آمریکا منتشر کرد.

“استیون کرافت” خبرنگار برنامه “60 دقیقه” این شبکه تلویزیونی، در این گفتگو نظرات حسن روحانی را درباره تاثیرات احتمالی تصویب برجام بر ابعاد مختلف روابط ایران و آمریکا جویا شد.

رئیس جمهور در پاسخ به سخنان کرافت پیرامون اجرای توافق که گفت برای بسیاری از مردم آمریکا قبول توافق با کشوری که “هنوز شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل سر می دهد”دشوار است گفت: “این شعارها علیه مردم آمریکا نیست. مردم ما به مردم آمریکا احترام می گذارند و در پی جنگ با هیچ کشوری نیستند اما در عین حال سیاست های ایالات متحده علیه منافع ملی مردم ایران بوده و قابل درک است که مردم به این مسئله حساسیت نشان خواهند داد. وقتی مردم علیه شاه قیام کردند، آمریکا تا آخرین لحظات همچنان از شاه حمایت می کرد و طی جنگ هشت ساله با عراق، آمریکایی ها از صدام حمایت کردند. مردم این حقایق را فراموش نخواهند کرد. ما نمی توانیم گذشته را فراموش کنیم و در عین حال نگاه ما باید به آینده باشد.”

خبرنگار سی بی اس در ادامه با اشاره به اینکه نمی توان به سادگی تاثیر این توافق بر روابط آینده ایران و آمریکا را پیش بینی کرد، گفت: من فکر می کنم ایرانی ها قصد دارند محتاطانه در این خصوص گام بردارند. از یک سو باید گفت غیر از توافق هسته ای، ایران و آمریکا همکاری دیگری نخواهند داشت و در عین حال با توجه به شرایط کنونی می توان گفت که در حال حاضر برخی هماهنگی ها بین دو کشور در جریان است.
وی همچنین درباره فرصت های اقتصادی بالقوه ای سخن گفته است که برجام می تواند برای ایران و آمریکا ایجاد کند و رئیس جمهوری ایران نیز از این ایده که صنعت توریسم می تواند یکی از راه های توسعه روابط دو کشور باشد، استقبال کرده است.

براساس اعلام شبکه سی بی اس ،متن کامل این مصاحبه بزودی در این سایت منتشر می شود.

 ایرنا
roh

.

.

.

تشیع انگلیسی - کلیک کنید!

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
تازه های فتن