امروز: سه شنبه 29 خرداد 1397
-------------------------- تبلیغات

کد خبر: 15901
تاریخ انتشار: 6:15 ق.ظ - یکشنبه 1394/06/29
چاپ این پست
دکتر علی خلیلی:

سلسه همایش روشنگری هسته ای با عنوان جلوگیری از نفوذ با حضور دکتر علی خلیلی از اساتید دانشگاه امام صادق (ع) و از مدعوین بررسی برجام در جمعه مورخه ۹۴/۶/۲۷ بعد از نماز مغرب وعشا در مسجد موسی بن جعفر(ع) شهر قزوین برگزار شد.

به گزارش فتن، سلسه همایش روشنگری هسته ای با عنوان جلوگیری از نفوذ با حضور دکتر علی خلیلی از اساتید دانشگاه امام صادق (ع)  و از مدعوین بررسی برجام در جمعه مورخه ۹۴/۶/۲۷ بعد از نماز مغرب وعشا در مسجد موسی بن جعفر(ع) شهر قزوین برگزار شد.

دکتر علی خلیلی سخنان خود را در سه بخش بررسی داده ها و ستاندهادر متن برجام ، رویکرد دولت یازدهم در مواجه با متن برجام و مواضع مقام معظم رهبری درخصوص برجام ایراد کردند

داده ها و ستاندها:

بخش قابل توجهی از تعهدات ۱+۵ با ایران در مورد تحریم ها طوریست که تحریم ها به شرط شرط اقتضاء ، تعلیق میشود و قطعاً از جانب غربی ها لغو نخواهند شد ودرضمن طرف غربی در مورد همکاری های هسته ای متعهد شده تا دسترسی به سوخت هسته ای را تسهیل کند نه اینکه قطعأ در اختیار ما قرار دهد اینجا باید یادآور شد تعهداتی که ۱+۵ به ایران داده بیشتر جنبة تعارف دارد و جنبه حقوقی ندارد

 بخشی ازسخنان دکتر خلیلی در خصوص تعهدات ایران به ۱+۵

تعهد اول:

ایران پذیرفته برای ۱۰سال ظرفیت غنی سازی خودش را از ۱۹۰۰۰ سانتریفیوژ برساند به ۵۰۶۰ سانتریفیوژ که۱۹۰۰۰ سانتریفیوژ که این۱۹۰۰۰ سانتریفیوژ میراث دولت قبل است که در این دولت اظافه نشده بلکه ساختش متوقف شده و اگر ما باسرعت سابق حرکت میکردیم الان بالای ۲۵۰۰۰ سانتریفیوژ میداشتیم. خب گفتند ۵۰۶۰سانتریفیوژ غنی سازی کنید تکلیف اون ۱۴۰۰۰بقیه چه میشود؟گفتند ۱۰۰۰ عدد سانتریفیوژ در فوردو و۱۳۰۰۰سانتریفیوژ دیگر را زیر نظر آژانس در یک جا انبار کنید و در طول ۱۰سال حق استفاده از سانتریفیوژ ها را نداریم مگر زمانی که یکی از آنها خراب بشود.

تعهد دوم:

در طول ۱۰ سال حق ساخت سانتریوفیوژ نداریم ولی دو استثناء دارد .استثناء اول اینکه ، اگر تعداد۱۳۰۰۰سانتریفیوژی که در انبار داریم به زیر ۵۰۰ برسد میتوانیم بسازیم تا به ۵۰۰برسد از ۵۰۰به بالا حق ساخت نداریم .استثناء دوم هم این است که در سال نهم اجازه سالی ۲۰۰ عدد IR6  و IR8 بسازد اما حق ساخت رُتور ندارد و سانتریفیوژ بدون رُتور یعنی کولر بدون موتور

ایشان در ادامه به قسمتی از متنی که در برجام  ذکر نشده است؛ اشاره کردند :

در این متن محدودیت ۱۰سال و ۱۵ساله اشاره شده ، خب شما میگویید بعد از ۱۰ یا ۱۵ سال محدودیت برداشته میشود، میگویید ما که عقب مانده هستیم ۱۰ یا ۱۵ سال روی آن . بنده عرض میکنم این طور نیست . محدودیت ما دائمی خواهد بود چرا که ما پذیرفته ایم که در غنی سازی محدود باشیم ولی آنها که نپذیرفتند که بعد از ۱۰ یا ۱۵ سال محدودیت برداشته شود چون در متن هیچ اشاره ایی نشده است. از روی عمد به این قضیه اشاره نشده است.

در ادامه دکتر خلیلی درخصوص تنها مرکز هسته ای (نطنز) فرمودند: علت اینکه غربی ها میخواهند همه تأسیسات هسته ای یک جا جمع شود و در اراک و فردو و نطنز جدا از هم نباشد ؛ یک دلیل نظامی دارد و آن هم احتمال حمله به تأسیسات است و چون نطنز آسیب پذیر تر است ، به عنوان تنها مرکز هسته ای ایران انتخاب شده.

بر اساس متن صحبت کنید نه بر اساس آرزو ها و خیالات

بنده هر چیزی را که عرض کردم بر اساس متن برجام است ، با اضهار نظر دیگران کاری ندارم . سوالی که ما داریم این هست که این هایی رو که میگید آرزو هاتون هست که میگید؛ یا دارید متن برجام رو میگید ؛ اگر متن رو میگید نشون بدید کجای برجام نوشته شده اگر آرزوهاتون هست ما هم در آرزوهاتون شریک هستیم .

مشکل آب خوردن هم از تحریم هاست !

ایشان در خصوص تأثیر تحریم ها بر اقتصاد ایران فرمودند: تا قبل از انتخابات ۹۲ دولت میگفت فشار های اقتصادی ناشی از تحریم هاست ، همون موقع یک عده ای نظرشون بر این بود که علت آن سوء مدیریت است و بعد از انتخابات ۹۲ که ورق برگشت آن یک عده می گفتند نخیر آقا حتی مشکل آب خوردن ما هم بسته به تحریم هاست. ولی بنده میگویم حرف درست این است که ۷۰ درصد مشکلات داخلی است و ۳۰درصد آن ناشی از تحریم ها است و راه حل آن هم داخلیست و با واردات درست نمیشود.

 توجیح دولت برای پیشرفت کشور، ارتباط با کدخدا است!

دکتر خلیلی در این خصوص گفتند:اولویت اول این دولت در مسائل هسته ایی رسیدن توافق با آمریکا به هر قیمتی است بنابراین دولت درگفتگو با مردم این طور القاء میکند که هم دانش هسته در کشور وجود خواهد داشت و هم تمام تحریم ها در روز اجرای توافق لغو خواهد شد در مواجحه با خواص جامعه میگوید که کشور دچار بحران شده و ما مجبور به تعامل با جهان هستیم. ولی دیدگاه اصلی دولت یازدهم این است که تنها راه پیشرفت کشور به ارتباط با کدخدا گره خورده است و باید این مشت های گره شده بسوی دشمن به دست دوستی تبدیل شود و همچنین مسائل هسته ایی را همانند گوسفندی میداند که برای پیشرفت کشور نیاز است زیر پای آمریکا قربانی شود.

 در ادامه ایشان به این سوال پاسخ دادند که موضع مقام معظم رهبری در خصوص مذاکرات هسته ای چیست؟یک مثال از خونه بزنیم. خانوم خونه به آقای خونه میگوید برنجی با مشخصاتی که من میگم بخر شما (آقای خونه) میرید برنجی با همون مشخصات میخری . آیا لازم دوباره به خانومت نشون بدی که نظر بده ؟ نخیر نیازی نیست .اگر شما آن نکات رو رعایت کردید خانومت قبول داره وگر نه قبول نداره عین همین قضیه رو شما در مذاکرات هسته ای استفاده کنید.

مقام معظم رهبری فرمودند: توافقی مورد قبول ما هست که خطوط قرمز رعایت شده باشد. خطوط قرمز چه چیز هایی بودند:

  1. نباید :محدودیت های طولانی مدت ۱۰ سال و ۱۲ سال باشد
  2. عدم اجازه بازرسی ها از مراکز نظامی
  3. تعهدات فی مابین باید هم زمان باشد
  4. تمام تحریم های اقتصادی ، بانکی و مالی هم زمان لغو شود و بقیه تحریم ها در فواصل معقول

وقتی به متن برجام نگاه میکنیم میبینیم که هیچ کدام از خطوط قرمز رعایت نشده است

در ادامه به این سوال که اگر معظم له با این متن موافق نیستند چرا از تیم مذاکره کننده تشکر کردند:

برمیگردیم به مثال ؛ حالا اگرخانوم شما خانوم فهمیده ای باشد و زحمات و عرق ریختن شما رو دیده باشد ، اول با شربت یا چای از شما تشکر میکنه بعد میره ببینه اون چیزی که شما گرفتید همونی هست که گفته بوده یا نه. خب مقام معظم رهبری هم از زحمات تیم مذاکره کننده تشکر کردند نه از نتیجه کار. معظم له فرمودند که: این متن چه تصویب بشه و چه تصویب نشود أجر شما محفوظ است و ایشان جایی از نتیجه کار تشکر نکردند فقط از زحمات تشکر کردند.

سوال بعد این هست که چرا مقام معظم رهبری اجازه دادند که کار به اینجا کشیده بشه؟

ایشان در ۱۲ آبان سال ۹۲ گفتند: مذاکره در موضوعات خاص اشکالی ندارد؛ منتها گفتم من اعتماد ندارم، خوشبین نیستم به مذاکره، لکن میخواهند مذاکره کنند، بکنند؛ ما هم به اذن‌الله ضرری نمیکنیم. این تجربه ظرفیّت فکری ملّت ما را بالا خواهد برد؛ مثل تجربه‌ای که در سال ۸۲ و ۸۳ در زمینه‌ی تعلیق غنی سازی انجام گرفت.یک تجربه ای در اختیار ملّت ایران است .

در ادامه گفتند: چون مبنای جمهوری اسلامی حکومتی مردمی است ؛ باید تکیه بر مردم کرد . دلیل اجازه مذاکرات از سوی ایشون دوچیز است : اول که بخشی از حاکمان کشور معتقد به این بودند که راه حل مشکلات کشور، در خارج است ؛ و مردم هم طبق این حرف ها به این عقیده رسیدند و این شد که مقام معظم رهبری این اجازه رو دادند تا بعداً یک عده گلایه نکنند که کلید حل مشکلات دست ما بود ، اجازه ندادن ،اگر اجازه میدادند ما با آمریکا مذاکره میکردیم همه مشکلات حل میشد. برای اینکه کسی بعداً از این حرف ها نزنه گفتند که کلیدت رو بنداز ببینیم باز میکنه یا نه . من که میدونم باز نمیشه ولی میخوام برای خودت هم معلوم بشه و برای دیگران هم معلوم بشه.

دلیل دوم بالا رفتن تجربه مردم هست که میگیم آقا جون اگر میخوای رو پای خودت بایستی دستت رو بزار رو زانوت یا دستت رو بزار کف دست یک دوست نه اینکه به دشمن دست بدی.این رو ما باید در عمل متوجه بشیم شبه به کودکی است که حرف گوش نمیکند و هر چه قدر میگیم این کار روانجام نده تأثیری نداره تا موقعی که سرش میخوره به سنگ اون وقت متوجه میشه که کارش خطا بوده.

در پایان نیز به تعدادی از سوالات کتبی و شفاهی پاسخ داده شد/

مینوپرس

a42cd8fd-11be-47c2-b8a4-25a67e9aa1c0

.

.

.

تشیع انگلیسی - کلیک کنید!

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
تازه های فتن