امروز: سه شنبه 29 خرداد 1397
-------------------------- تبلیغات

کد خبر: 16168
تاریخ انتشار: 4:57 ب.ظ - پنج شنبه 1394/07/2
چاپ این پست

رئیس دفتر هاشمی‌رفسنجانی با بیان اینکه نمی‌توان در حادثه کشتار حاجیان در منا دولت عربستان را مقصر دانست، گفت:‌ درست است این حادثه دلخراش است اما نمی‌توان گفت که آیا این دولت مقصر بوده یا خیر و از اینجا برای آنها حکم صادر کرد.

به گزارش فتن، محمد هاشمی رئیس دفتر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به حادثه کشته شدن بیش از ۴۵۰ زائر خانه خدا در سرزمین منا در مناسک حج امسال اظهار داشت: اینکه حج‌گزاران در مسجدالحرام و سرزمین منا جان خود را از دست دادند، حادثه بسیار تلخی است.

هاشمی ادامه داد: ما نمی‌توانیم بگوییم مقصر کیست و باید مقصر را شناسایی کرد چرا که صرف وقوع این حادثه در یک کشور دلیل نمی‌شود که ما مسئولان آن کشور را مسئول وقوع این حادثه بدانیم.

رئیس دفتر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به اتفاق مسجدالحرام و ازدحام امروز در سرزمین منا تصریح کرد: این موضوعات باید توسط متخصصین کارشناسان در محل بررسی شده و سپس حکم صادر شود و از این رو بنده نمی‌توانم قضاوت کنم.

«قضاوت در این مسائل مشکل است، در تهران ۸ میلی‌متر باران آمد و چندین کشته داشتیم اما این دلیل نمی‌شود که قضاوت کنیم چه کسی مسئول است.»

وی در پاسخ به این سوال که مگر دولت سعودی به عنوان مجری برگزاری حج وظیفه تأمین امنیت جان زائران خانه خدا را بر عهده ندارد، گفت: امنیت در حوادث نیست چرا که ممکن است در اثر طوفان، جرثقیل سقوط کند و می‌دانیم که طوفان یک حادثه طبیعی است و روزانه در مکان‌های مختلف طوفان و سیل جان عده‌ای را می‌گیرد و آن دولت مقصرش نیست، فرض کنیم با دولت عربستان، آمریکا و اسرائیل مشکل داریم اما نمی‌توان بر این اساس آنها را مقصر اعلام کنیم.

هاشمی در پاسخ به این پرسش که نظر شما درباره فرمایش امام که فرمود باید حرمین شرفین به دست کسی قرار بگیرد که شایستگی داشته باشد، چیست، گفت: من زمانی می‌توانم در این باره نظر بدهم که در محل باشم، ببینم و آن را بررسی کنم، نه اینکه از راه دور دست به قضاوت بزنم که منتج به قضاوت سیاسی و عجولانه شود.

وی در عین حال متذکر شد: درست است این حادثه دلخراش است اما نمی‌توان گفت که آیا این دولت مقصر بوده یا خیر و از اینجا برای آنها حکم صادر کرد.

رئیس دفتر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی ادامه داد: بالاخره همین دولت بی‌کفایت عربستان هر سال دو تا پنج میلیون عمره‌گزار و حج‌گزار را میزبانی می‌کند و حوادث کمی اتفاق می‌افتد و در طول ۵۰ سال اخیر حدود ۲۰۰ میلیون زائر به عربستان رفته‌اند از این رو نباید در اثر یک حادثه قضاوت کرد.

وی بر همین اساس افزود: اگر دولت عربستان مقصر است باید مجازات شود و اگر لیاقت ندارد باید برگزاری حج را از دستش گرفت اما نباید قضاوت عجولانه کرد بلکه باید مبتنی بر شواهد روشن و توسط متخصصان و به دور از هر گونه حب و بغض به بررسی ابعاد این موضوع پرداخت.

 01

.

.

.

تشیع انگلیسی - کلیک کنید!

رضا راد در تاریخ 2ام ، مهر 1394:

اگر این سخنان رانمیزدی برادر اکبر ……
با این طرز فکر یقینا دل بازماندگان این حادثه تلخ را بشتر بدرد آوردی

فقط خدا در تاریخ 2ام ، مهر 1394:

مزخرفات این اقا مثل مزخرفات ال سعود هست..
ال سعود سالهاست خادم حرم امن الهی است
ولی هنوزامنیت زائران رانمیتواند برعهده بگیرد.
کربلادراربعین مهمان زائران بیشماری هست بااین همه جنگ وبی امنیتی ولی زائران امام حسین درسلامت کامل به دیدارامام خود میروند
این کجا وان کجا
شما نان انگیسی با اب امریکایی وبااستنشاق هوای اسراییلی بخورید

مرگ بر ضد ولایت فقیه در تاریخ 2ام ، مهر 1394:

دست شما هاشمی ها با آل سعود تو یه کاسه است
شما به هم نون قرض میدهید.

مینا در تاریخ 3ام ، مهر 1394:

فکر کنید اگر خاندان هاشمی از خاندان وهابی سعودی دفاع نکند ، چه کسی این امر خطیر را به عهده خواهد گرفت؟
بالاخره باید حق نان و نمک را به جا می آورد و از دوستان دیرینه شان دفاع می کرد . به قول آن آقا بقیه بروند به جهنم . چند ایرانی و افریقایی هم کشته شدند که شدند.
انگار قرار بوده حتما هرسال در مراسم حج کشت و کشتار شود و حالا چون گاهی و هر چند سال به چند سال این اتفاق می افتد ،‌پس اشکال ندارد و دولت محبوب خاندان هاشمی بیگناه است.
زهی شرف.

مطهری نژاد در تاریخ 3ام ، مهر 1394:

این آقا وقتی از مالهای بدست آورده از ملت اینقدر گردن کلفت شده حق داره از آل سعود پشتیبانی کنه این هم یک حق خواهی آقا زاده ها است ،

احمد در تاریخ 3ام ، مهر 1394:

متاسفم واقعا پیر شدی!!!!!

مهدی در تاریخ 3ام ، مهر 1394:

کسی از این آقا اظهار نظر خواست ؟
فکر کنم رگ و ریشه ای از این حکومت استکباری آل یهود دارد .

سینا در تاریخ 3ام ، مهر 1394:

مقصر اصلی که آل صعوده!

ولی خداوکیلی خود اونایی که بعد از تجاوز به دوتا پسر ایرانی میرن حج هم مقصرند! واقعا از غیرت چیزی نفهمیدن تو زندگیشون! برادر من نرو حج! مگه مجبوری آخه؟ کجای قرآن نوشته باید حتما تو زندگی یه حج واجب برین! اونم وقتی شرایط انقد خر تو خره! برین پول بریزین تو حسابای آل سعود بعدشم بگین فریضه ی الهی رو بالاخره انجام دادیم! شما کافرید که بچه های خودتون رو به کشتن میدید! کافررررررر

مینا در تاریخ 9ام ، مهر 1394:

حج یکی از واجبات است. همان طور که نماز و روزه واجب است. اگر به ایرانی اهانت شد وظیفه دولت مردان بود که از حیثیت ایرانی دفاع کنند ، نه این که واجب الهی تعطیل شود . البته اگر قران را خوانده باشید بارها در قران کریم به واجب بودن فریضه حج اشاره شده است . مثلا در سوره مبارکه بقره .
با حج واجب انسان از کفر خارج می شود ، نه این که کافر شود. باز هم اگر قران کریم را خوانده باشی آمده است کسانی که از راه خدا و شعائر الله جلوگیری کنند کافرهستند و حج یکی از شعائر الله است. به استناد قران کریم.
و می دانم که این حرفها را از ناراحتی شدید گفته ای و گاهی انسان در عصبانیت چیزی می گوید که دشمن می خواهد. ضمنا از نظر لغوی آل سعود درست نه صعود، هرچند از نظر حقیقی اینها آل سقوط هستند.

متین در تاریخ 3ام ، مهر 1394:

سلام . چقدر خوبه ادم منصف باشه. ولی ای کاش جناب م. ه شماره ۲، برای تمام مسایل انقد منطقی برخورد کنن. امیدوارم ایشون به همراه بقیه خانواده محترمشون با آل سعود محشور بشن.

phln در تاریخ 5ام ، مهر 1394:

در قیامت هر کس وهر گروهی با امامان و دوستداران خود محشور خواهدد شد.

صفری محمود در تاریخ 6ام ، مهر 1394:

امیدوارم این خاندان ایرانی هم با دوستان سعودیشون محشور بشن … آمین

رستم در تاریخ 3ام ، مهر 1394:

اگه خانواده خودش هم بود همینو میگفت؟

ت در تاریخ 11ام ، مهر 1394:

شاید هم پسر شاه سعودی رفته ساندویچ بخوره !

سيد محمد نيکخواه در تاریخ 3ام ، مهر 1394:

بگو بره پيام حضرت آقا رو دوباره بخونه.ببخشيد احتمالا نخونده بگيد بره بخونه.آخه شما خونواده هاشمي چرا اينقدر مخالف حضرت آقا و مردم هستيد؟چي بهتون ميدن براي دفاع از آل يهود

دانیال در تاریخ 3ام ، مهر 1394:

20میلیون زائر توی اربعین خیلی منظم میرن زیارت و بر میگردن چیزی نمیشه اما این مفتخورای سعودی نمیتونن کنترل کنن بهتره برن تو سواحل مدیترانه ادامه عمر بکنن

phln در تاریخ 4ام ، مهر 1394:

اینا خانوادگی خدمت گزاران به سلام اند (البته ازنوع آمریکایی وپیشرفته) اون از آبجی فایضه وان از داداش مهدی اون از مامان عفت این هم از عمو محمد هاشمی . یکی از یکی خدمتکار تر (ببخشی خدمت گزار تر.)

صفری محمود در تاریخ 6ام ، مهر 1394:

خدا لعنت کنه محمد هاشمی
و هر کسی که طرفدار آل سعود و خاندان منحوسش در ایرانه
خدا بکشد شما را دست پروده های سعودی

گمنام در تاریخ 7ام ، مهر 1394:

بله کاملا درست میگویید اقای هاشمی زیرا اگر خلاف این را میگفتید باید تعجب کرد و یک نکته این که اگر خانواده خود را نیز در این حادثه از دست میدادید باز این موضع را داشتید؟
و نکته بعدی اینکه این حادثه یک حادثه ساده نبود و چند هفته قبل نیز حادثه جرثقیل هم بود ان را چطور توجیه میکنید ؟طوفان؟چرا در روز 11 سبتامبر این اتفاق افتاد؟باز میگویید اتفاق؟

عبدالله در تاریخ 10ام ، مهر 1394:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
وَالَّذِينَ كَفَرُوا أَوْلِياؤُهُمُ الطَّاغُوتُ يخْرِجُونَهُمْ مِنَ النُّورِ إِلَى الظُّلُمَاتِ أُولَئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ(البقرة/257)

رضا رضایی در تاریخ 11ام ، مهر 1394:

لطفا درآسیاب دشمن آب نریزید . فکر کنید ، تعقل .

رضا رضایی در تاریخ 11ام ، مهر 1394:

اگر یک فرد از خانواده محترم شما جز افراد مجحول الجسد بود هم این را میگفتی ؟

زهرا در تاریخ 15ام ، مهر 1394:

سگ زرد برادر شغاله دیگه…

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
تازه های فتن