امروز: چهارشنبه 1 آبان 1398
-------------------------- تبلیغات

کد خبر: 20925
تاریخ انتشار: 9:40 ب.ظ - یکشنبه 1394/09/1
چاپ این پست

سردبیر ماهنامه‌ موعود گفت: در دوران پیش از ظهور، قتلگاه بزرگ مسلمانان و شیعیان، تردید و ارتداد است؛ چرا که در کشاکش تردیدها، قلب‌ها لغزان می‌شود و در اثر هجمه‌های شیطان در این دوران، قلب لغزنده به سمت کفر و شرک می‌گراید.

به گزارش فتن، نود و هفتمین نشست از سلسله نشست‌های ماهانه فرهنگ مهدوی، با موضوع “چالش‌های فراروی مؤمنان حاضر در عصر معاصر” برگزار شد. در این نشست،  اسماعیل شفیعی سروستانی، به برشمردن چالش‌ها و دکتر محمّد دریایی به تبیین یکی از این چالش‌ها، یعنی شش اصل سلامتی غارت شده پرداخت.

 

بخش اوّل: چاله‌های عمیق بر سر راه مؤمنان

سردبیر ماهنامه‌ موعود با بیان این نکته که در اثر حیله‌ ابلیس لعین، مؤمنان در غفلت کامل فردی و جمعی از چالش‌ها و خطرات پیش‌رویشان به سر می‌برند، گفت: باید پیش از پایان یافتن وقت و فرارسیدن فصل ظهور، مؤمنان متوجّه خطرات و چالش‌های پیش روی خود باشند تا بتوانند به فضل خداوند از خطرات به سلامت عبور نمایند.

وی در ادامه‌ی سخنانشان به بیان سرفصل‌های چالش‌های فراروی مؤمنان پرداخت.

غفلت از آخرالزّمان، امام عصر(عج) و فقدان آمادگی در شرایط سخت آخرالزمانی

شفیعی سروستانی با تأکید بر اینکه چالشی سخت‌تر از غفلت از آخرالزّمان و شناخت روایات و نشانه‌های ظهور کبرای امام عصر(ع) وجود ندارد، گفت: در اثر این غفلت، خسارات بسیاری ببار می اید؛ ازجمله آنکه مسلمانان و مؤمنان از دستیابی به تحلیل صحیح و وضع‌گیری صحیح درباره‌ی وقایع درمی‌مانند.

سردبیر ماهنامه موعود تحلیلِ تحلیل‌گران، درباره‌ی مسائل مختلف و موضع گیری آنان در وقایع فردی و جمعی را، بدون در نظر گرفتن رویکرد آخرالزّمانی، تحلیل براساس گمان‌ها و پندارها خواند که منجر به وضع‌گیری و عملکرد ناصحیح می‌شود.

وی با طرح این پرسش که آیا حدّاقل نمی‌بایست به این منابع (آخرالزّمانی) به عنوان بخشی از منابع قابل مطالعه و فاکتور موثر توجّه کرد؟ افزود: خسارت موضع‌گیریِ نه چندان صحیح را مؤمنان، مستضعفان و امام دین و مبین(ع) باید بپردازد.

شفیعی سروستانی تصریح کرد: دومین خطر ناشی از غفلت از روایات وحیانی آخرالزّمانی، “از بین رفتن فرصت مصونیت بخشی در برابر حوادث و وقایع” است و سومین خطر آن، “ورود مسلمانان و مؤمنان در میادینی که خصم برای آنها طراحی کرده” می‌باشد.(1)

مدیر موسسه موعود چهارمین پیامد این غفلت را، “بازماندن شیعیان و مؤمنان از انجام مأموریت اصلی تعریف شده برای آنان” دانست و افزود: مأموریت اصلی شیعیان، زمینه‌سازی برای ظهور، رفع موانع ظهور و یاری دادن امام(ع) در وقت ظهور است. وقتی که مؤمنان در آن چالش درغلتیدند، از این مأموریت نیز بازمی‌مانند.

وی با هشدار درباره‌ی جدّی نگرفتن مسائل مهدوی و آخرالزّمانی ادامه داد:طی سال‌های گذشته، مجامع و مؤسّسات و نشریاتی ذیل نام امام زمان(ع) بیرون آمده است؛ امّا در عجبم که این مؤسّسات نتوانسته‌اند با وجود این‌همه منابع و مأخذ، از گفت‌وگوهای عمومی و بی‌خاصیت، خود را فراتر ببرند و حتّی مشاهده می‌شود که شأن و منزلت مسائل مهدوی را چنان نازل ساخته‌اند که اصلاً کسی آن را قابل اعتنا نمی‌بینند. “تقلیل شأن گفت‌وگوی مهدوی” از نظر من یک غفلت و یک گناه نابخشودنی است.

شفیعی سروستانی اظهارداشت: می‌بینیم که به خاطر فقدان آگاهی و معرفت درباره‌ی مهدویت، شأن آن پائین آورده می شود، و مهدویت را در حدّ یک حکم و یا یک آموزه در میان احکام و آموزه‌های اسلامی نازل می‌کنند؛ در حدّ اهمّیتی که برای حکم قصاص قائل می‌شوند. چرا چنین حدّ نازلی درباره‌ی فرهنگ و تفکّر ویژه‌ی مهدویت قائل می‌شوند؟ آیا شأن مهدویت در میان منابع شیعی ما به اندازه‌ی یک حکم در میان احکام است؟ باید درباره‌ی شناخت خودمان درباره‌ی موضوعی که چنان اجل است که تمام احکام فردی و جمعی و تمام اسلام را در خود جای می‌دهد، تجدید نظر کنیم. موضوعی که تنها در یک ساحت به عنوان یک حوزه‌ی فکری، اندیشه‌ایِ قویِ عالی و متعالی قابل گفت‌وگوست. معلوم است که وقتی شأن این موضوع را نازل کردیم، نمی توانیم عوامل خطرآفرین بر سر راه مؤمنان را شناسایی و برای مصونیت‌بخشی آنان استراتژی طراحی کنیم.

فرقه‌ها و فرقه‌سازی‌ها

سردبیر ماهنامه‌ موعود تأکید کرد: دومین چالش فراروی مومنان و شیعیان در ظهور و بروز فتنه‌های آخرالزّمانی در “فرقه‌ها” تجلّی می‌یابد.

وی با اعلام آنکه بیش از ۴ هزار فرقه‌ی شبه‌مذهبی در جهان وجود دارد، که تنها 700 مورد از آن در ایران موجود است، عصر حاضر را دارای بیشترین فِرق و دارای بیشترین میزان تشتّت و اختلاف آرا در اعصار معرفی کرد.

شفیعی سروستانی با بیان اینکه فرقه‌ها سبب نفوذ دشمنان و معاندان در صفوف مؤمنان می‌شوند و آنها را از بین می‌برند یا آنها را غارت می‌کنند تا بر مقدّرات آنان چیره شوند، کارکرد دیگر فرقه‌ها را افزودن شبهات دانست تا جایی که تنها در حوزه‌ی امامت و مهدویت ۵ هزار شبهه وجود دارد و درباره‌ی شیعیان و تفکّر شیعی، گروه‌های وهّابی حدود ۱۰ هزار شبهه در میان مسلمانان ایجاد کرده‌اند.

مدیر موسسه موعود شبهه را مقدّمه تردید و تردید را مقدّمه‌ی ارتداد دانست و با اعلام این خطر، افزود: در دوران پیش از ظهور، قتلگاه بزرگ مسلمانان و شیعیان، تردید و ارتداد است؛ چرا که در کشاکش تردیدها، قلب‌ها لغزان می‌شود و در اثر هجمه‌های شیطان در این دوران، قلب لغزنده به سمت کفر و شرک می‌گراید. ایشان پرسیدند: چرا در روایات دوران ظهور آمده است که در سال‌های پیش از ظهور امام(ع)، در کشاکش بلاها و فتنه‌ها بیش از دو سوم مردم نابود می‌شود؟ جمعیت کثیری از مردم در قتلگاه تردید و ارتداد از بین می‌روند و فرقه‌ها مأموریتشان این است که با دلّالگی ابلیس لعین و جنودش قلب های لرزان و لغزان چون ژله را مستعد تردید و در نتیجه‌ی آن، هلاکت گرداند.

بیورتروریسم

وی با اشاره به دو نشست پیشین برگزار شده، درباره‌ی بیروتروریسم با سخنرانی پروفسور کرمی و دکتر دریایی ، بیوتروریسم را سومین چالش معرفی کرد.

شفیعی سروستانی ضرورت اهمّیت دادن به  موادّ غذایی و دارویی را گوشزد کرد و تأسیس نهادهای خاص برای بررسی عوامل بیوتروریستی را لازم دانست.

مدیر موسسه موعود با تأکید بر اینکه انهدام و انعدام شیعیان و سرمایه‌های آنان، عمق استراتژی یهود است، حفظ و نگهداری از جان و مال و سرمایه‌ی مؤمنان را به عنوان مهم‌ترین استراتژی در برابر دشمنان، واجب و ضروری دانست و نتیجه‌ غفلت از آن را بازماندن مؤمنان از مأموریت اصلی خویش معرفی کرد.

اعتمادِ مردم

وی با بیان دیدگاه یکی از حکمای قدیمی و صاحب‌نام درباره‌ی وظایف دولت هادر برابر مردم، حفظ اعتماد مردم را چهارمین چالش فراروی جامعه شیعی خوان و اعلام داشت: برخی حکما تأمین نان، تأمین امنیت و تأمین اعتماد را سه تکلیف اصلی دولت معرفی کردند و در میان این سه، اعتماد مردم را عامل پایداری دولت و باقی ماندن مردم با دولت و چالش امروز را چالش “اعتماد مردم به مسئولان” دانست.

شفیعی سروستانی افزود: حاکمان و مسئولان باید تمام همّ و غمّ خودشان را مصروف این بدارند که به اعتماد مردم خدشه وارد نشود؛ چون وقتی اعتماد مردم خدشه‌دار شود، مرزها‌ ناامن می‌گردد، فرقه‌ها مجال ورود و اثرگذاری می‌یابند، فرار مغزها اتّفاق می‌افتد، ناامنی رخ می‌دهد و

بر مردم نیست که به حاکمان اعتماد کنند. بر حاکمان است که اعتماد مردم را به دست بیاورند و این امر با تبلیغات و کلیپ و سرود ساختن محقّق نمی‌شود؛ بلکه با قطع دست سارقان از دارایی های مردم است که اعتماد مردم جلب می‌شود، دروغ‌زنانِ صاحب منصب، مکّاران صاحب امضا، غارتگران صاحب پست و منصب را از مناصب عزل کنید تا مردم به شما اعتماد کنند. بازگشت به سیره و سنّت اهل بیت(ع) در این میدان ضروری است. ریزبینی اهل بیت(ع) درباره‌ی کارگزارانشان تا جایی است که حضرت امیرمؤمنان علی(ع) یکی از کارگزارانشان به نام عثمان بن حنیف را عزل می‌کنند؛ چرا که در یک مجلس اشرافی شرکت کرده است.

بله؛ دشمن بر اعتماد مردم به مسئولان خدشه وارد می‌کند. دشمن، در دشمنی خودش مستقرّ است و طبیعی است که چنین کاری بکند! دوست باید مسیر رخنه را مسدود کند…”

محیط زیست

مدیر موسسه موعود عوامل و چالش‌های پیش‌روی مؤمنان را مرتبط با هم دانست و پیش‌بینی روایات وحیانی درباره‌ی قحطی، خشکسالی و گرسنگی را هشداری برای خانواده‌ی مؤمنان خواند تا برای چنین سال‌هایی تمهیدات لازم را به عمل آورند.

وی تأکیدکرد: خطر محیط زیست، آسیب‌پذیرترین چالش فراروی مؤمنان است؛ از آنجایی که به هوا، غذا، سلامتی و عافیت مردم را به خطر می‌اندازد و شکم‌های گرسنه، دست آنان را به گدایی و تکدّی در برابر مزارع آلوده‌ی بیگانه  دراز می‌کند و امنیت جسمی و جانی 70بیش از میلیون مؤمن را به خطر جدّی می‌اندازد.

حرام‌خواری

شفیعی سروستانی با هشدار جدّی درباره‌ هلاکت دو سوم مردم در آخرالزّمان به پیش‌بینی روایات، اعلام کرد: حرام‌خواری چالش دیگری در جامعه مومنان است که در نهایت، سبب ایستادن مردم در برابر مظهر حقّ و عدالت، حضرت صاحب الامر(ع) می‌شود؛ چنان‌که در روایات درباره‌ی صف‌کشیدن 30هزار نفر از حرام‌خواران در برابر امام حسین(ع) آمده است و امام به ایشان فرمودند: “گوش به سخن من نمي‌دهيد؛ زيرا شكم‏هاى شما از حرام پر شده است.”

نویسنده و محقّق حوزه‌ی مهدویت، به نقش پدر، به عنوان رئیس خانواده در به دست آوردن مال حلال و نقش دستگاه‌های قضایی و اجرایی در مجازات فردی که گران‌فروشی یا رشوه‌خواری می‌کند، اشاره کرد و آنگاه به برشمردن روایاتی پرداخت که خطرات رباخواری، رشوه‌خواری، کم‌فروشی، گران فروشی و…. را گوشزد می‌کرد.

وی افزود: هر کس پنج خط “مکاسب” خوانده باشد می‌داند که چگونه باید قیمت‌گذاری کند. پس چرا نهادها و سازمان‌هایی که بسیاری از امور مردم را در اختیار دارند، کارخانه‌ها و تولیدکنندگانی که خوراک مردم را تأمین می‌کنند، به درستی قیمت‌گذاری نمی‌کنند؟ چرا در برابر حرام‌خواری و رواج آن، بازدارندگی و تنبیه و کیفر وجود ندارد؟ چرا به جای تنبیه، «رفیق دزد و شریک قافله» وجود دارد؟!

شفیعی سروستانی با بیان چند نمونه از سیره‌ی معصومان(ع) در برابر تخلّف کارگزارانشان، هشدار داد که مال حرام، تمامی مجاری و راه‌های نفوذ نور به قلب را می‌بندد و در نهایت فرد را تبدیل به موجودی بی‌تفاوت در برابر مظلوم و ستمگری می‌نماید. فردی که حقّ را نمی‌پذیرد و طرفدار باطل است.

فسق و فجور فراگیر

مدیر موسسه موعود خطر نابودی یک ملّت را در رواج فسق و فجور در جامعه و این عامل را در هلاکت و نابودی اقوام بدتر از آتش زدن مال و جان مردم دانست.

وی بیان کرد: فسق و فجور سبب آلودگی مردم به پلیدترین گناهان و خارج شدن آنان از دین می‌شود و مقابله با این جریان، نیازمند بازدارندگی جدّی از سوی مسئولان است و با سرپوش گذاشتن روی فسق و فجورِ عمومیت یافته، موضوع مرتفع نمی‌شود.

رواج بدعت در دین

شفیعی سروستانی با بیان اینکه در عصر حاضر تمامی جوامع مسلمانان مبتلای بدعت در درجات مختلف هستند، داعش و القاعده را تجسّم تمام نمای بدعت دانست و افزود: چرا در روایات آمده است که وقتی امام مهدی(عج) ظهور کند، مردم می‌گویند که گویی دین جدیدی آورده است؟ آیا امام دین جدیدی می‌آورد؟ خیر! امام زمان(عج) همان دین و شریعت و مکتب عالی رسول ختمی مرتبت محمّد بن عبدالله(ص) را می‌آورد؛ امّا در آن زمان، بدعت‌ها، بلایی به سر دین مردم نازل کرده که مردم گمان می‌کنند که حضرت مهدی(عج)، دین جدیدی آورده‌اند.

سردبیر ماهنامه‌ی موعود در ادامه برخی از چالش‌های دیگر فراروی مؤمنان را نیز چالش اشرافی‌گری و مصرف‌زدگی؛ چالش جمعیت و خانواده؛ چالش شبکه‌های اجتماعی دانست.

بخش دوم: شش اصل غارت‌شده‌ی سلامتی مردم در عصر حاضر

در بخش دوم سخنرانی، دکتر محمّد دریایی، متخصّص طب سنّتی و گیاهان دارویی، با بیان “ستّه‌ی ضروریه؛ شش ضرورت برای سلامتی” در طبّ سنّتی، تمامی این شش اصل را تهدید شده از طریق غذا و دارو و… دانست و درباره‌ بیماری های نو‌ظهور و داروهای عرضه شده‌ی شیمیایی برای آنها هشدار داد.

ستّه ضروریه که به معنای  “شش اصل ضروری برای زندگانی سالم” است، شامل  آب؛ هوا؛ غذا؛ خواب و بيداري؛حرکت و سکون بدني و نفسانی و احتباس و استفراغ می شود.

براساس طبعتان غذا بخورید

وی تنظیم تغذیه براساس طبع و مزاج فرد را لازم و ضروری دانست و افزود:هر کس می‌بایست براساس مزاج و طبع خودش غذا بخورد؛ مثلاً کسی که بلغمی است، بر او رطوبت و سردی غالب می‌شود. چنین کسی هر چند تمایل به سردی و تری دارد (مثل ماست، گوجه‌فرنگی، ماهی و…)، امّا این خوردن موارد باعث افزایش رطوبت و سردی بیشتر می‌شود و مشکلاتی همچون کم‌خونی در او ایجاد می‌شود. در صورتی که کسی که طبع خود را بشناسد، می‌بایست براساس طبعش غذا بخورد. به طور مثال همان فرد بلغمی، می‌بایست غذای خود را به سمت گرمی و خشکی ببرد.

متخصّص طب و تغذیه‌ سنّتی با معرفی “نازایی” به عنوان یکی از چالش‌های سلامتی، هشدار داد که حتّی بیش از میزان خاصّی نباید آب نوشید؛ چرا که نوشیدن زیاد آب در برخی موارد، سبب سردی بدن و در نتیجه، از دست رفتن کارایی تخمک‌ها در زنان می‌شود و در نهایت منجر به نازایی می‌شود.

دریایی همچنین ورود غذاهای کارخانه‌ای را یکی دیگر از چالش‌های مؤمنان و مستضعفان دانست که در اثر خوردن این موادّ صنعتی، افراد دچار بیماری‌های گوناگونی می‌شوند. ازجمله آنکه چگونه با ورود غیرمنتظره‌ی ذابحان به مرغداری‌ها در نیمه‌های شب، مرغ‌ها می‌ترسند و از خودشان هورمون‌های استرس ترشّح می‌کنند و چگونه این گوشت که خوراک سفره‌های مردم است، اضطراب و استرس در آنان ایجاد می‌کند.

وی در بیان راه حلّ این موضوع، تولید غذاهای ارگانیک و حمایت دولت از روش‌های سنّتی برای رشد گیاهان و حیوانات را عاملی نجات بخش معرفی کردند.

آب‌جوشیده + لیموترش = آب پر املاح طبیعی

این متخصص طب سنتی پس از غذا، آب را یکی از مهم‌ترین اصول حفظ سلامتی مردم دانست که امروز مورد تهدید واقع شده است. از جمله آنکه “کُلُر” موجود در آب خطرآفرین برای سلامتی است.

دریایی با بیان این نکته که می‌شود همان آب لوله‌کشی را جوشاند و در یک پارچ با اضافه کردن نصف لیموی تازه‌ی ترش به آن، تمام املاح لازم در آب را به وجود آورد، تأکیدکرد: حتّی آب‌هایی که در کارخانه ها پُر و ارائه می‌شوند و ظاهراً آب چشمه هستند، به این اندازه قابل اعتماد نیستند. همچنین آب‌هایی که در مغازه‌ها در برابر آفتاب قرار داده می‌شود، سرطان زاست.

در هوای غیر آلوده نفس بکشید

وی هوای امروز ایران را به خاطر وجود آلاینده‌هایی مثل دوداگزوز ماشین و سیگار سمّی دانست که در سینه‌ی تمامی افراد انباشته می‌شود و حتّی غیرسیگاری ها را نیز با خطرات ریوی مواجه می‌سازد.

متخصّص گیاهان دارویی تأکید کرد که شما باید حدّاقل هفته‌ای یک بار در اطراف تهران پیاده روی کنید و ریه‌های خود را از دودهای انباشته شده خالی نمایید. همچنان تهیه‌ شربت خاصّی از آبلیمو و ترب سیاه، آب‌هویج، خُرفه و… را برای بیماری‌های ریوی مفید دانست.

دکتر دریایی درباره‌ موادّ سربی موجود در لوازم آرایشی هشدار داد و بیان داشت: این سرب‌ها به معده و از آنجا به کبد وارد می‌شود و در نتیجه امروز ما با افراد بسیاری مواجه هستیم که مشکل “کبد چرب” دارند.

خواب و بیداری

وی تنظیم خواب و بیداری در زندگی امروز را یکی از عوامل به خطر افتادن سلامتی افراد دانست و گفت: تمامی مسائل مربوط به هضم غذا، مسائل جنسی و مشکلات اعصاب ناشی از بیداری در نیمه‌های شب و خواب نامنظّم است و خواب بعد از طلوع آفتاب را برای بدن مضرّ و خواب هنگام غروب بیماری‌زاست و از برخی امراض ایجاد شده ناشی از خواب نامنظّم نام برد.

با زردچوبه، افسرده نشوید

دکتر طبّ سنّتی، با هشدار درباره‌ی وضعیت روان و روحیه‌ی به هم‌ریخته‌ی مردم و جوانان در عصر حاضر، به برشمردن فهرست بلندی از موادّ خوراکی که حالات روحی و نفسانی خاصّ در فرد ایجاد می‌کند و به اصطلاحِ طبّی، سودازاست، پرداخت و تأکیدکرد: با اصلاح موادّ غذایی، نیازمند خوردن هیچ دارویی برای درمان بیماری‌های روحی و روانی خود نیستیم.

دریایی در خلال سخنان خود از بیماری‌ها و نحوه‌ی درمانی آن سخن گفت و به آلودگی بسیاری از موادّ غذایی همچون برنج، شکر، روغن و…. اشاره نمود.

وی در نهایت، جدّی گرفتن روش‌های درمانی رسیده از طریق اهل بیت(ع) و حکمای قدیمی ایرانی را راهی برای حفظ سلامتی مردم و مصون داشتن آنها از بیماری‌ها و امراض نوظهور معرفی کرد.

در کنار این نشست روشنگرانه، نمایشگاهی برای فروش محصولات مؤسّسه‌ی موعود نیز برقرار بود. ضمناً لازم به تذکّر است که حضور در این نشست‌های ماهانه، نیاز به نام‌نویسی ندارد و رایگان است.

شبستان

.

.

.

تشیع انگلیسی - کلیک کنید!

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
تازه های فتن