امروز: چهارشنبه 1 آبان 1398
-------------------------- تبلیغات

کد خبر: 28529
تاریخ انتشار: 7:23 ب.ظ - جمعه 1395/01/6
چاپ این پست
آیت الله ایمانی(امام جمعه شیراز):

امسال به فرموده مقام معظم رهبری، سال اقدام و عمل در حوزه اقتصاد مقاومتی است، تاکی قرار است حرف بزنید، به آنسوی آب نگاه داشته باشید، دیروز و پریروز هم تحریم‌های جدید به ما تحمیل کردند، پسا برجام با تحریم‌های جدید روبرو شد

به گزارش فتن، نماز عبادی سیاسی جمعه شیراز با حضور مردم مؤمن این شهر و به امامت حضرت آیت الله ایمانی نماینده مقام معظم رهبری در فارس و امام جمعه شیراز در صحن بزرگ امام خمینی ره حرم مطهر احمد بن موسی الکاظم علیه السلام اقامه شد.

خطبه اول :
آیت الله ایمانی در خطبه ی اول نماز جمعه اظهار داشتند: خودم و شما برادران و خواهران نمازگزار در کنار حرم های محترم امامزادگان لازم التکریم به تقوای الهی سفارش می کنم.
       به یکی از خصوصیات و ویژگی های پرهیزکاران از زبان مولای متقیان اشاره می شود ؛ امام در معرفی افراد باتقوا ، آنان را این چنین معرفی می کند می فرماید : باتقوایان آن چنان نیست که از پرخوری و شکم بارگی و رفاه و آسایش ، جسمی به ظاهر بزرگ و سنگین داشته باشند بلکه لاغر اندامند البته این سخن با توجه به ویژگی های جسمی افراد ممکن است تغییر و تبدیل پیدا کند  اما پرهیزکاران از چاقی که دراثر پرخوری به وجود می آید به دور می باشند و نیازمندی های آنان نیازمندی های سبکی است ، آنان یک زندگی بی تکلف و بی پیرایه ای دارند ، این چنین نیست که دیگران را به دردسر بیندازند ، روح قناعت زندگی آنان را سبک نموده است و در دوران حیات و زندگی قناعت پیشه هستند .
امام صادق (ع) عازم حمام بودند صاحب حمام عرضه داشت : اجازه می دهید حمام را برای شما قرق کنم آنانی که داخل حمام هستند بیرون بفرستم تا شما راحت استحمام کنید حضرت فرمودند : نه ، ما چنین تکلفی در زندگی نداریم و بعد همین جمله امام امیرالمومنین را بیان داشتند و بازگو نمودند که مومن بی تکلف است این چنین نیست که برای او بخواهند تشریفات اضافه ای ایجاد کنند . بنابراین پرهیزکاران در زندگی بی تکلف و قانع هستند ، حرص و عاز بر آنها سایه نینداخته است .
امیدواریم خدای متعال توفیق رسیدن به این مقام را در دنیا و همنشینی با آنان در همین جهان و در آن سرای نصیب همه ما بفرماید .
نگاه اسلام و همه ادیان الهی بر این نکته متمرکز است که هر کس از انسان ها که متنعم به نعمتی از سوی خدای بزرگ گردید و نعمتی و امکاناتی در اختیار او گذاشته شد در کنار این نعمت و امکانات وظیفه ای به عهده او می آید و مسئولیتی به عهده او قرار می گیرد . به عبارت دیگر هر کجا حقی پیدا می شود وظیفه ای در کنار آن شکل می گیرد و این اساس مسئولیت انسان در جامعه است و بر همین اساس گفتیم بشر در مقابل خود مسئول است ، در برابر خانواده مسئول و در برابر آحاد جامعه به تفاوت مسئولیت دارد و باید مسئولیت خود را ادا نماید .
در اینجا دو نکته است : نکته اول اینکه از منظر دین همه نعمت ها از سوی خدای بزرگ است ، از نگاه مذهب و از نگاه ادیان الهی همه چیز از اوست ، اگر ثروتی پیدا می شود ، اگر علم و دانشی به دست می آید ، اگر قدرت و موقعیتی در اختیار کسی قرار می گیرد ، اگر محبوبیت اجتماعی به فردی داده می شود ، اگر زیبایی و سلامت به انسانی ارزانی می گردد ، همه نعمتی از نعمات الهی است که به سوی خدای متعال برمی گردد . انسان از آغازی که به دنیا آمده برهنه بوده و هنگامی هم که از دار دنیا می رود با یک کفن می میرد نه چیزی با خود می آورد و نه چیزی با خود می برد جز ملکات صالحه ؛ این دیدگاه اسلام است که همه چیز از آن اوست و از عنایات پروردگار عالم است . بر همین اساس وقتی خدا به کسی نعمتی داد ، سلامتی داد ، قدرت جسمی داد ، عافیت عنایت نمود  ، امنیت عنایت کرد ، مال و ثروت ، موقعیت اجتماعی ، زبان گویا و اثرگذار این ها یک مسئولیت به دنبال دارد باید انسان این نعمت را جای خودش و طبق فرمانی که داده شده بکار ببندد و مسئولیت در جامعه از همین جا شکل می گیرد که انسان ها مقابل دیگران به خاطر امکاناتی که دارند مسئولند . از منظر پروردگار عالم این قائده کلی جهان آفرینش است ، آنچه به ما داده اند خود به تنهایی بدست نیاورده ایم تلاش کرده ایم و باید هم تلاش کنیم اما این حاصل تلاش من به تنهایی نیست « ابر و باد و مه و خورشید وفلک درکارند تا تو نانی به کف آری و به غفلت نخوری » همه عوامل خلقت دست به دست هم می دهند . این برای غرور و فخرفروشی نیست بلکه برای خدمت است ، برای ادای تکلیف است ، برای انجام وظیفه است این وضعیتی که ما در مقابل جامعه داریم و نسبت به هر کس هم یک مسئولیتی داریم .
حدیث کوتاه در این رابطه از مولا امیرالمومنین اشاره می کنم و ادامه بحث را به هفته های آینده حواله می دهم . این همان مسئولیت اجتماعی است که وعده دادیم در سبک زندگی اسلامی توجه لازم داشته باشیم . امام امیرالمومنین در ضمن یک حدیث کوتاه این جمله را می فرماید : مردم را سه گروه تقسیم می کند : دوست ، دشمن و عامه مردم ؛ به نعمت های الهی اشاره می کند و می فرماید : مقابل دوستت ، جانت را هم فدا کنی جا دارد ، مالت را در راه او نثار کن ، در مقابل دشمنت ، عدل و انصاف رعایت کن مسئولیتت این است و برای همه مردم و مقابل همه انسان ها چهره گشاده و احسان و کمک کن ، اگر هیچ نداری چهره گشاده که داری ، زبان خوش که می فهمی ، با زبان خوب با مردم حرف بزن و سخن بگو . این سخن زیبای مولا که مردم را تقسیم می کند امکانات ما را هم تقسیم می کند .
بنابراین از منظر دین و قرآن نعمت های الهی از آن خدای متعال است که در اختیار انسان گذاشته شده است ، هر کجا نعمتی آمده حقی است و هر کجا حقی است وظیفه و مسئولیتی است که ما باید این مسئولیت را در مقابل جامعه ادا کنیم و گرفتاری های بشر از آغاز تا به امروز و از امروز تا زمان ظهور حضرت بقیه الله در این است که به مسئولیت خودشان عمل نکردند ، اگر هر کس به وظیفه خودش عمل می کرد و عمل می نمود نه جنگ بود ، نه کشتار بود ، نه بی انصافی بود ، نه حق کشی بود و نه مسائلی از این دست .
امیدواریم که خدای متعال توفیق برخوردار شدن از راهنمایی ها و ارشادهای الهی و دینی را به همه ما مرحمت بفرماید و مسیر ما را مسیر صحیح و منتهی به نجات در دنیا و آخرت قرار دهد .
خطبه دوم :
امام جمعه ی شیراز در خطبـــــه دوم نماز جمعه پس از سلام به ساحت پیامبر گـــرامی اسلام ( صلی الله علیه و آله و سلم ) و ائمه هدی صلوات الله علیهم اجمعین و دعوت به ترک رذایل و اکتساب فضایل اخلاقی اظهار داشتند :
امام محمد باقر (ع) پیرامون عظمت و بزرگی مادرشان فاطمه زهرا (س) چنین می فرمایند : مادر ما فاطمه طاعتش بر همه آفریده های خدای بزرگ واجب بوده و اطاعت از او بر همه پدیده های هستی لازم بوده است حتی بر انبیاء و بر فرشتگان اطاعت از مادر ما بر آن ها لازم بوده است .
امام زمان (عج) درباره معرفی مادرشان این جمله را دارند می فرمایند : دختر پیامبر برای من حجت خدا و امام عصر اسوه است ، دختر پیامبر برای من الگوست ، من بر اساس رفتار او ، گفتار او ، کردار او تصمیم گیری می کنم .
آن هنگامی که خدای بزرگ به فرشتگان اعلام کرد که من می خواهم یک جانشین در زمین قرار بدهم ، آنان گفتند چه نیازی ؟ ما که تو را تسبیح می کنیم پاسخ شنیدند : من می دانم چیزی که شما از دانستن آن عاجزید . خدای بزرگ به فرشتگانش افتخار می کند و پاسخ سئوال آنان را این چنین می دهد می فرماید : به زمین نگاه بکنید جانشین من چه کسی است ؟ به این بانو نگاه کنید ، به فاطمه بنگرید ، به بانوی بانوان بنگرید چگونه در مقابل من به عبادت ایستاده ، تمام وجود او در مقابل من احساس خشیت می کند ، با تمام قلب و وجودش برابر من به عبادت ایستاده و مرا می خواند و پس از سال ها و قرن ها خدای متعال به فرشتگان می گوید : به زمین بنگرید و عبادت با کیفیت فاطمه را بنگرید که وقتی در محراب عبادت ایستاده تمام وجود او خدا می گوید و تمام سراسر اندام او و درون او بندگی خدا می نماید . میلاد این بانوی بزرگ ، روز زن و روز مادر بر همگان مبارک باد و همزمانی آن با میلاد فرخنده امام راحل تبریک عرضه می دارم .
دوازدهم فروردین روزی است که نظام جمهوری اسلامی متولد شد و اگر بگوئیم دعای بیش از دوزاده قرن ، شیعه در دوازده فروردین تبلور پیدا کرد گزاف نگفته ایم .
این آرزویی که در دعای افتتاح شب های ماه مبارک رمضان به زبان می آوردیم و قرن ها آن را خواندیم در دوازده فروردین 1358 عملیاتی شد و جمهوری اسلامی متولد گردید . جمهوری اسلامی یعنی حکومتی مبتنی بر رای مردم و با محتوای دین و اسلام و قوانین قرآن و سنت پیامبر . مهم این است امام بارها می فرمودند : ما مکلفیم اسلام را پیاده کنیم و رهبر معظم انقلاب هم بارها به این نکته اشاره کردند که اگر ما دست از اسلام برداریم محتوای حکومت اسلام نباشد در حالی که فداکاری ها و از خودگذشتگی ها برای اسلام بود و پیاده شدن قوانین اسلام و لذا امام راحل در صحیفه نور می فرمایند : همه باید اسلام عمل کنند ، همه دولت هایی که بعدها می آیند روی موازین اسلامی باشند ، ادارات دولتی روی موازین اسلامی باشند ، باید به مملکتی که رنگ الله دارد تبدیل شود و این معنای جمهوری اسلامی است .
رهبر معظم انقلاب در آغاز سال ، شعار امسال را « اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل » اعلام فرمودند . نکات فراوانی در سخنرانی روز اول رهبر معظم انقلاب بوده که اگر خدا توفیق دهد به پاره ای از آن در هفته های آینده اشاره خواهم کرد اما امروز در این فرصتی که در اختیارم است روی مسئله اقتصاد مقاومتی با توجه به وضعیت استان اشاره می کنم . می دانیم و خود مسئولین هم بارها اعلام کردند ما از نظر بیکاری در کنار استان های محروم کشوریم علیرغم همه امکاناتی که در اختیارمان است و این واقعاً درد و رنج است .
رهبر معظم انقلاب فرمودند : در میان اولویت ها و نیازمندی های کشور اولویت اول اقتصاد است و بعد فرمودند : اقتصاد مرکب است از تولید ، اشتغال ، رونق . تولید که آمد اشتغال می آید ، اشتغال که آمد رونق می آید ، رونق که آمد رکود می رود و تورم هم می تواند مهار شود .
رهبر معظم انقلاب سال های متمادی یک نقشه اقتصادی برای ما ترسیم کردند هر سال یک بخشی از این نقشه را برای ما بیان داشتند و یک نام برای آن انتخاب کردند و ما را به آن آشنا نمودند ؛ این نام گذاری ها به اقتصاد مقاومتی رسید که در سال 91 و 92 رهبر معظم انقلاب رسماً سیاست کلی مملکت را در اقتصاد به عنوان اقتصاد مقاومتی اعلام کردند . سال گذشته را سال همدلی و همزبانی ملت و دولت نام گذاشتند تا فضا برای اقدام و عمل آماده بشود . باید به خودمان بنگریم و اهل کار باشیم و شعار را رها کنیم ، من این معنا را به مسئولین محترم استان و تیم اقتصادی استان عرضه می دارم عاقلانه ترین راه و بهترین راه برای بهبود وضعیت اقتصادی چیزی است که رهبر معظم انقلاب در پیشنهاد ده گانه شان آورده بودند و آن اینکه ظرفیت های خالی کارخانه ها را پر کنید ، اجازه ندهید یک کارخانه با 30 تا 40 درصد ظرفیت کار کند ، عمده کارخانه های ما با 60 درصد ظرفیت خالی روبرو هستند .
 من امسال که سال اقدام و عمل است در اولین جمعه سال 1395 اعلام می کنم اگر امسال کارخانه ای در استان تعطیل شد و یا به کمتر از ظرفیت کارایی داشت من در خطبه های جمعه می گویم با حضور مسئولین عزیز و مورد احترام فلان کارخانه تعطیل شد و یا فلان کارخانه نیمی از ظرفیتش کار می کند .
امیدوارم مسئولین عزیزمان و تیم اقتصادی استان این ننگ را به خودشان اجازه ندهند پیدا بشود که کارخانه ای در استان فارس تعطیل بشود ، حداقل آن که داریم حفظش بکنید و با ظرفیت بالا آن ها را بکار بگیرید . این چیزی است که اعلام کردم و از عموم برادران و خواهرانم طبیعتاً انتظار دارم اطلاعات لازم را با اینکه گروه هایی را هم قرار دادم که اطلاعات لازم را در اختیارم قرار بدهند اما بهترین افراد خود شما مردمید کارخانه ای که در حال تعطیلی است و یا زیر ظرفیت در حال کار است گزارش بدهید تا ما به مردم اعلام کنیم ، سال اقدام و عمل است و شعار نیست باید مردم ببینند که اقتصاد مقاومتی در زندگی آنان پیاده می شود . انشاء الله در ابعاد دیگری که رهبر معظم انقلاب اشاراتی داشتند نکات لازم را یادآور خواهم شد .
آخرین سخنم ، با کمال تأسف یک سال از حمله نظامی عربستان به یمن می گذرد ، ششم فروردین سال قبل عربستان حمله کور و بی دلیل خودش را به یمن آغاز کرد ، اهدافی هم تعریف کرد که با یکسال بمباران هیچ کدام از آن اهداف تحقق پیدا نکرده بلکه خلاف آنچه می خواسته عملیاتی شده ، من نمی دانم یک آدم عاقلی در عربستان نیست که به آن ها بگوید شما در حال سقوط هستید به خودتان رحم بکنید و اینقدر مسلمان کشی مردان و زنان غیرنظامی را در دل خاک ، نیمه شب ، در بازار ، در مدرسه ، در مزرعه هدف بمب های شیمیایی و غیر شیمیایی قرار دادن تا کی ؟ بله امریکا و اسرائیل خوشحالند چون می خواهند زیرساخت مسلمانان نابود بشود ، می خواهند مسلمانان با دست مسلمانان نابود بشوند ، این ایده امریکا و اسرائیل است و دارند لذت می برند اما آیا این وضع می تواند دوام پیدا کند ؟
امیدوارم که خدای متعال هر چه سریعتر خون به ناحق ریخته مظلومان یمن عزیزان بی گناهی که دیگر از خواب بیدار نشدند دامن آل سعود ، امریکا ، اسرائیل و هم پیمانان آنان را هر چه سریعتر بگیرد./پایگاه اطلاع رسانی آیت الله ایمانی

.

.

.

تشیع انگلیسی - کلیک کنید!

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
تازه های فتن