امروز: پنج شنبه 28 شهریور 1398
-------------------------- تبلیغات

کد خبر: 32425
تاریخ انتشار: 10:35 ق.ظ - پنج شنبه 1395/03/27
چاپ این پست

رئیس‌کل بانک مرکزی در مورد فرمایشات رهبر انقلاب درباره برداشته نشدن تحریم‌ها و عهدشکنی آمریکا در اجرای تعهدات برجام گفت: فرمایشات رهبری تحلیلی بسیار دقیق بود و این واقعیت‌ها وجود دارد.

به گزارش فتن، تسنیم نوشت: ولی‌الله سیف دیشب در نشست خبری با اصحاب رسانه در استانداری البرز در پاسخ به سوالی درباره عمل نکردن به تعهدات و بدعهدی‌های آمریکا در برجام اظهار داشت: واقعیت این است که طرف ما در برجام به تعهدات خود به نحو کامل عمل نکرده است.

سیف در مورد فرمایشات شب گذشته مقام معظم رهبری درباره برداشته نشدن تحریم‌ها و عهدشکنی آمریکا در اجرای تعهدات برجام گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری تحلیلی بسیار دقیق بود و این واقعیت‌ها وجود دارد.

وی افزود: طرف ما در برجام به وظایف و تعهدات خود به نحو کامل عمل نکرده و ما به دنبال کسب حداکثری امتیازاتی هستیم که در برجام گرفته‌ایم و باید تا آخرین مورد دریافت کنیم و لازم است که در جاهایی که باید این خواسته ها و مطالبات بیان و پیگیری شود این موضوع با اقتدار دنبال شود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: دکتر ظریف در مذاکرات با همین سبک و سیاق عمل می‌کند و در سفر بنده نیز اینگونه پیگیری شد و با صراحت کامل باید به دنبال مطالبات حداکثری باشیم و از این طرف باید توجه داشت که دستاوردهای مختصری که حاصل شده نادیده گرفته نشود.

وی عنوان کرد: این دستاوردها در زمینه‌هایی مانند دو برابر شدن صادرات نفت بوده و در خیلی از زمینه‌ها توانستیم اقدامات مثبتی داشته باشیم و در زمینه‌های بانکی به تدریج شاهد یکسری گشایش‌هایی در برقراری روابط کارگزاری و امکان جابه جایی بهتر منابع هستیم.

سیف ادامه داد: البته نسبت به وضعی که باید باشیم فاصله زیادی داریم و طرف‌های ما باید با جدیت و مسئولانه نسبت به ایفای تعهدات خود اقدام نمایند.

رئیس‌کل بانک مرکزی در مورد برنامه‌های این بانک برای خارج شدن از رکود و ایجاد رونق در تولید افزود: اعمال سیاست شتاب‌زده برای به حرکت در آوردن تولید آثار منفی در اقتصاد دارد و سبب ایجاد تورمی می‌شود که به هیچ وجه قابل کنترل نیست.

وی با بیان اینکه بسیاری از کشورها تورم سه رقمی داشتند که می‌خواستند به صورت کوتاه مدت مشکل مردم را حل نمایند و بعد از آن به سمت اصلاح ساختار حرکت کنند، گفت: یکی از دقیق‌ترین و صحیح‌ترین منطق‌هایی که دولت از ابتدا مدنظر قرار داده تمرکز بر روی تورم بوده و به هیچ وجه سیاست دولت انقباضی نبوده بلکه سیاست انبساطی در پیش گرفته است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به بدهی بانکها در سال 93 به بانک مرکزی اظهار داشت: بانک مرکزی در این سال از منابع خود به تولید تزریق کرد و در سال 94 وضعیت متعادل شد و هیچ وقت حرکت ما در جهت کاهش سپرده قانونی نبود.

عضو شورای پول و اعتبار با بیان اینکه سیاست دولت انقباظی نیست، گفت: بانک مرکزی سال گذشته برای تحریک تقاضا ورود و دخالت کرد که منابع نقدینگی برای نظام بانکی ایجاد کند؛ بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار تصمیماتی خوبی گرفته‌اند که نیاز به حوصله کردن است و باید اجازه دهیم که روش‌های به کارگیری شده آثار خود در اقتصاد را نمایان نماید.

سیف با اشاره به روش‌های در پیش گرفته شده، تاکید کرد: اگر به تعادل برسیم تعادل پایداری خواهد بود و در غیر اینصورت هر اقدام شتاب زده آثار منفی در سایر بازارها ایجاد کرده و آرامش را بر هم می‌زند.

وی با بیان اینکه تصمیمات تنها توسط بانک مرکزی اتخاذ نمی‌شود بلکه در ستاد اقتصاد مقاومتی دولت برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری می‌شود، افزود: 417 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای سال گذشته است و در سال 95 با یک افزایش نظام بانکی این تسهیلات را به کلیه فعالیت‌ها اختصاص می‌دهد و بخشی به دلیل تمدید تسهیلات قدیم است که به سبک سابق ادامه می‌دهد و بخشی که تسهیلات جدید است حداقل 50 درصد کل مبلغ است و برای همه فعالیت‌های اقتصادی اختصاص داده می‌شود.

محدودیت 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات را برای حمایت از صنایع کوچک قائل نیستیم
سیف با بیان اینکه محدودیت 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات را برای حمایت از صنایع کوچک قائل نیستیم، گفت: همکاری متناسب با نیازی که در برگیرنده بنگاه‌های کوچک و متوسط باشد حتما جزو اولویت نظام بانکی بوده و با جدیت دنبال می‌شود.

وی در مورد عدم تصمیم‌گیری درباره نرخ سود سپرده‌ها در جلسه روز گذشته شورای پول و اعتبار و برنامه دولت برای کاهش بنگاه‌داری بانک‌ها و مقاومت بانک‌های خصوصی در مقابل عدم تمکین در زمینه بنگاه‌داری و تحقق اقتصاد مقاومتی، گفت: به هیچ وجه بانک مرکزی علی‌رغم دستورالعمل کاهش نرخ سود بانکی از این وضعیت راضی نبوده و این موضوع رضایت بخش نیست.

سیف ادامه داد: هدف بانک مرکزی این است که نرخ سود بانکی به دامنه تورم برسد و اطلاع دارید که تورم در آستانه تک رقمی است و پیش‌بینی می‌شود ظرف یکی دو ماه آینده به تورم تک رقمی پایدار برسیم.

نرخ سود بانکی به میزان کاهش نرخ تورم کاهش پیدا نکرده است
وی افزود: لذا سود بانکی باید تک رقمی شود و به دلیل مشکلات ساختاری در نظام بانکی نرخ سود بانکی به میزان کاهش نرخ تورم کاهش پیدا نکرده و بانک مرکزی با ارائه روش‌های منطقی درصدد کاهش نرخ سود بانکی است و نرخ تسهیلات بانکی کاهش پیدا کرده است.

رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: نرخ تسهیلات نظام بانکی کاهش پیدا کرده و دامنه 22 الی 23 درصدشده است که قبلا 29 درصد بود.

.

.

.

تشیع انگلیسی - کلیک کنید!

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
تازه های فتن