امروز: چهارشنبه 30 مرداد 1398
-------------------------- تبلیغات

کد خبر: 38228
تاریخ انتشار: 12:39 ب.ظ - دوشنبه 1395/10/20
چاپ این پست
گزارشی از روند یک ساله شدن برجام

این خنده ها، که با دلگرمی به شیطان بزرگ، بر لبان قهرمانان دیپلماسی تدبیر و امید نقش بسته بود، کم کم، با رو شدن دستان پلید استکبار جای خود را به خنده های مصنوعی و اجبار می داد! چرا که قهرمانان دیپلماسی شهامت پذیرش اشتباهات خود را نداشتند

گروه سیاسی فتن-مهدی پیش بین

«تحریم‌های ظالمانه باید از بین برود تا سرمایه بیاید و مشکل محیط زیست، اشتغال، صنعت و آب خوردن مردم حل شود، منابع آبی زیاد شده و بانک‌ها احیا شوند. آنها که ملت ما را تحریم کرده‌اند ظلم بزرگی مرتکب شده‌اند اما عده‌ای در داخل هم نمی‌دانستند تحریم چیست».

این سخنان از زبان حجت الاسلام حسن روحانی رئیس دولت تدبیر وامید، در مراسم گرامیداشت هفته محیط زیست در سال ۹۴ بیان شد. اکنون این سوال که آیا چنین سخنانی تنها به عنوان وعده باقی خواهد ماند یا خیر، امروز و در آستانه یک ساله شدن برجام، ملموس تر خواهد شد؛ چرا که با بررسی وعده های ذکر شده، می توان دریافت که ثمره اعتماد به آمریکا و به دنبال آن تنظیم سند توافق نامه برجام چیست؟!

 

 خنده های مستانه و توهین به منتقدین

سال گذشته در چنین روزهایی، مذاکره کنندگان برای منعقد کردن برنامه ای جامع و مشترک، تحت عنوان برجام سخت در تلاش بودند که به وسیله آن بتوانند قدری از دشمنی شیطان بزرگ کاهش دهند و آنقدر بر خود مطمئن بودند که گوشی برا شنیدن صدای منتقدین و دغدغه مندان نظام اسلامی نداشتند! هر صدایی که به جهت نقد و همکاری دلسوزانه بلند می شد، با بدترین الفاظ سرکوب می گردید؛ الفاظی همچون «بی سواد، بی شناسنامه، بزدل سیاسی، دلواپس، افراطی، تندرو و…».

حسن روحانی

رییس جمهور در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب، منتقدینش را بی شناسنامه معرفی می کند، وی در این همایش می گوید: «از همه می‌خواهیم با شناسنامه حرف بزنند. بگویند از کجا هستند، وابسته به کدام جناح هستند و با نام جناح خود سخن بگویند نه با نام ملت ایران».

همچنین روحانی در همایش سالانه سفرا و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور که در تهران برگزار شد، گفت: «عده‌ای شعار سیاسی می‌دهند اما بزدل سیاسی‌ هستند هروقت مذاکره می‌شود، می‌گویند می‌لرزیم؛ به جهنم، بروید جای گرم که نلرزید!»

کاروان دیپلماسی تدبیر و امید که هر روز با یک لقب جدید از سوی رسانه های زنجیره ای خود، مورد تشویق و هورا کشیدن های کاذب قرار می گرفتند، به تمامی این نقدها نیش خندهای متکبرانه می زدند و با گرفتن وعده ی درِ باغ سبزِ پسابرجام از شیطان بزرگ، ادعا کردند که تمامی تحریم ها، بالمره و در همان روزِ توافقی که ما خلق می کنیم، برداشته می شود.

حجت‌الاسلام حسن روحانی که در برنامه زنده تلویزیونی با موضوع بیانیه لوزان از شبکه خبر با مردم سخن می‌گفت، اظهار داشت: «طبق این چارچوب همه تحریم‌ها چه مالی، اقتصادی و بانکی در همان روز اجرای توافق لغو خواهد شد.»

 

 شروع بدعهدی های شیطان بزرگ

ولی این خنده ها، که با دلگرمی به شیطان بزرگ، بر لبان قهرمانان دیپلماسی تدبیر و امید نقش بسته بود، کم کم، با رو شدن دستان پلید استکبار جای خود را به خنده های مصنوعی و اجبار می داد! چرا که قهرمانان دیپلماسی شهامت پذیرش اشتباهات خود را نداشتند و ترجیح می دادند که «اشتباه کردم ها» را در خفا بگویند تا به گوش مردم نرسد.

بدعهدی های آمریکا به سرعت نمایان شد؛ از غارت ۲میلیارد دلاری اموال ایران، اجرای سفت و سخت قانون محدودیت ویزا، استمرار تحریم سوئیفت و سنگ‌اندازی و ایجاد هراس در ارتباط ایران با بانک‌های خارجی، تصویب تحریم‌های جدید ضدایرانی تا تمدید قانون ایسا، تنها به عنوان بخشی از بدعهدی ها آمریکا در پسابرجام، می توان ذکر کرد!

 

 واکنش خلق کنندگان برجام و حامیان آن به عهدشکنی ها

ماجرای نقض برجام آنقدر عیان و روشن شده که نه تنها صدای منتقدین، بلکه فریاد خلق کنندگان برجام را هم درآورد!

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با وبگاه «العربی الجدید» اعلام کرد که غرب در اجرای تعهدات خود بر اساس برجام، تأخیر دارد و هنوز برخی تحریم‌ها برداشته نشده است.

چند هفته ای از اظهارات صالحی نگذشته بود که رئیس بانک مرکزی هم به میدان آمد و در گفت وگو با بلومبرگ، ادعای صالحی را تایید کرد. سیف گفت: «عواید برجام تقریباً هیچ بوده است»!

در همین راستا محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه در نشست خبری مشترک با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره مشکلات ایجاد شده در راه اجرای برجام، گفت: «همان‌طور که همه از ابتدا می‌دانستند برجام بانک‌های آمریکایی را شامل نمی‌شده و نمی‌شود بلکه بحثِ عدم مزاحمت آمریکا برای همکاری سایر بانک‌ها با ایران مطرح است.» این اعتراف ظریف مبنی بر کارشکنی آمریکا در مسیر برجام، راه را برای رئیس جمهور که ادعا کرده بود برجام، از الطاف الهی است، دشوار می کرد. ولی کار به اینجا ختم نشد!

پس از رئیس سازمان انرژی اتمی، رئیس بانک مرکزی و وزیر امور خارجه، این بار نوبت وزیر اقتصاد بود که «آفتاب تابانِ برجام»! را به چالش بکشد؛ طیب نیا در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: «برای ارتباط با بانک‌های بزرگ جهانی دچار مشکل هستیم و آن‌ها با ما کار جدی نمی‌کنند.»

 روی آوردن به دستاوردسازی برای برجام

قهرمانان دیپلماسی، پس از ناکام ماندن در پروژه برجام و بخاطر عدم شجاعت کافی در پذیرش اشتباه خود، به دستاوردسازی برای برجامِ نافرجام روی آوردند؛ در ابتدا تلاش کردند با ترساندن مردم از جنگ غریب الوقوع، اعلام کنند، ما توانستیم سایه شوم جنگ را به کمک برجام از کشور دور کنیم؛ روحانی در شهریورماه ۹۴ نیز در بیست و دومین سفر استانی هیات دولت به استان همدان، اعلام کرد: «بعد از سال‌ها مذاکره پیگیر توسط فرزندان انقلابی و دیپلمات‌های قهرمان، توانستیم سایه شوم جنگ را از سر مردم برداریم و امنیت واقعی را به این کشور بازگرداندیم.»

این اظهارات برآمده از ضعف که عزت ملت ایران را زیر سوال می بُرد در حالی بیان می شود که نیروهای شجاع و جان برکف جمهوری اسلامی، بارها و در رویارویی با ابرقدرت های مستکبر همچون آمریکا و انگلستان و عمال منطقه ای آنها ظفرمندانه از کیان ایران اسلامی دفاع کردند؛ آخرین مقابله نیروهای نظامی ایران به سال ۹۴ برمی گردد؛ یعنی چند ماه پس از اظهارات حسن روحانی، دو فروند قایق جنگی آمریکایی حامل ۱۰ ملوان توسط نیروهای یگان دریایی سپاه پاسداران در محدوده آب‌های سرزمینی ایران در جزیره فارسی به دلیل ورود غیرقانونی به آب‌های سرزمینی ایران دستگیر شدند. بازتاب این شکست توسط رسانه های دنیا، موجبات شرمندگی نظام پوشالی آمریکا را فراهم کرد و پاسخی به مسئولین داخلی داد که در مقابل آمریکا ترسی به خود راه ندهند!

ولی متاسفانه آقای روحانی یا نتواستند دلهره خود در مقابل آمریکا را کتمان کنند، یا اینکه در جهت دستاوردسازی برای برجامِ نافرجام، باز هم تصمیم گرفتند عزت ملت را زیر سوال ببرند؛ وی در ۱۲ مرداد ۹۵ در گفت وگوی زنده تلویزیونی خود با مردم، ادعای سال گذشته خود را تکرار می کند و می گوید: «برجام سایه شوم تهدید را از سر مردم برداشت.»

مشاور رئیس جمهور نیز در راستای دستاوردسازی برای این مولودِ نامبارک، به میدان آمده و پس از آزادسازی حلب، یکی از استان های استراتژیک و تاثیرگذار سوریه، در اظهاراتی عجیب سعی می کند این موفقیت که با ایثارو شهامت رزمندگان مقاومت، به دست آمده را به برجام گره بزند؛ حسام الدین آشنا در توئیتر خود نوشت: «آیا میان برجام (رفع تحریم های هسته ای ایران) و موفقیت ارتش سوریه در آزادسازی حلب از اشغال تروریست ها رابطه ای وجود ندارد؟»

روزنامه های زنجیره ای هم در این میان بیکار ننشسته و در جهت دستاوردسازی برای برجامِ نافرجام تلاش می کردند. شاید جایزه عجیب ترین دستاوردسازی را بتوان به روزنامه دولتی ایران داد؛ این روزنامه، تنها دو ماه پس از توافق برجام در گزارشی مدعی می شود «توافق برجام منجر به افزایش عمر خلبانان و خدمه پرواز شده است!»

رئیس جمهور همچنین یکی از دستاوردهای برجام را، «تکریم در مقابل تحریم» می دانست. وی در یوم الله ۲۲ بهمن ۹۴ اعلام کرد: «دنیا با زبان تکریم با ما سخن می‌گوید نه زبان تحریم» پس از کنار گذاشتن تحریم هایی که در پسابرجام توسط آمریکا علیه ملت ایران صورت گرفت -که نمونه ای از آن تمدید تحریم های ایسا بود و مواردی که در بالا ذکر شد- اظهار نظرات گستاخانه مقامات اروپایی و آمریکایی را نباید فراموش کرد. از توهین نخست وزیر انگلستان که چندی پیش در اختتامیه نشست سران شورای همکاری خلیج‌فارس، ایران را تهدیدی آشکار برای منطقه خلیج‌فارس خواند تا سخنان معاون سابق وزیر خارجه آمریکا و سناتور آمریکایی «لیندسی گراهام» که ملت ایران را دروغگو معرفی کردند.

 

انکارِ از بیخ و بن وعده های پیش از برجام

پس از اینکه پروژه دستاوردسازی نیز کاری از پیش نبرد، قهرمانان دیپلماسی تصمیم گرفتند، منکر وعده ها بشوند و اصلی ترین هدف برجام؛ یعنی برداشته شدن تحریم ها را منکر شوند! محمدجواد ظریف به عنوان قهرمان شماره یک دیپلماسی و سرتیم هیئت مذاکره کننده هسته ای، در گفت وگو با روزنامه ایران، اعلام می کند: «هدف عمده مذاکرات، برداشتن تحریم‌ها نبود.» این سخنان وزیر خارجه دولت تدبیر و امید در حالی بیان می شود که بهروز نعمتی نماینده حامی دولت در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با روزنامه آرمان اظهار داشت: «اگر به جلسات کمیسیون برجام مراجعه کنید، می‌بینید که من سوالی را با سه بار تکرار از آقای دکتر ظریف پرسیدم که آقای ظریف! تحریم‌ها به یک‌باره برداشته می‌شود؟ وی هم با تکرار گفت که بله به یک‌باره برداشته می‌شود.»

علاوه بر این و مهم تر اینکه مقام معظم رهبری به عنوان دیده بان همیشه بیدار جمهوری اسلامی در نامه‌ای به آقای روحانی رئیس‌جمهور و رئیس شورای‌عالی امنیت ملی اعلام می دارند: «پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساساً با هدف لغو تحریمهای ظالمانه‌ی اقتصادی و مالی صورت گرفته است» بنابراین وزیر خارجه، رئیس دولت و حامیان آنها با چنین اظهاراتی نمی تواند از زیر بار وعده هایی که به ملت داده اند شانه خالی کنند.

 

پایان رویای شیرین برجام/ هم ردیف کردن رهبری در جرم خود!

حسن روحانی که تا پیش از این در جشنواره شهید رجایی (۹۳/۶/۸) گفته بود: «مسئولیت مذاکرات هسته ای را شخصاً برعهده دارم» و برجام را «لطف الهی در سایه اعتدال و تدبیر» می دانستند در تغییر نگرشی جدید، توافق هسته ای نقض شده برجام را حاصل تصمیم اصل نظام معرفی می کند تا مقام معظم رهبری را هم ردیف خود، در اعتماد به آمریکای بدعهد، قرار دهد.

روحانی در ۱۶ آذر ۹۵ با حضور در مراسم روز دانشجو که در دانشگاه تهران برگزار شد اعلام کرد: «ما هیچ قدمی در مسئله برجام برنداشتیم مگر آنکه با مقام معظم رهبری مشورت کردیم»

علاوه بر روحانی و پورمحمدی، وزیر دادگستری که برجام را «تصمیم نظام» معرفی کرد، نهاوندیان، رئیس دفتر رئیس جمهور نیز اظهار داشت: «برجام و تصویب و اجرای آن تصمیم نظام بود».

این سخنان کاروان تدبیر و امید در حالی بیان می شود که مقام معظم رهبری در دیدار مداحان در سال ۹۴ صراحتا اعلام کردند: «بنده در جزئیّات مذاکره دخالتی نکردم، بازهم نمی کنم؛ من مسائل کلان، خطوط اصلی، چهارچوب‌های مهم و خطّ قرمزها را به مسئولین کشور همواره گفته‌ام؛ عمدتاً به رئیس جمهور محترم که ما با ایشان جلسات مرتّب داریم، و موارد معدودی هم به وزیر محترم خارجه؛ خطوط اصلی و کلّی. جزئیّات کار، خصوصیّات کوچک که تأثیری در تأمین آن خطوط کلان ندارد، مورد توجّه نیست؛ اینها در اختیار آنها است، می توانند بروند کار کنند. اینکه حالا گفته بشود که جزئیّات این مذاکرات تحت نظر رهبری است، این حرف دقیقی نیست.»

معظم له همچنین فرمودند: «من البتّه هیچ‌وقت نسبت به مذاکره‌ی با آمریکا خوش‌بین نبودم» همچنین ایشان خطوط قرمز و شروط ۹ گانه ای را برای برجام ترسیم کردند که چون «توافق عجولانه و به هرقیمت» در دستور کار دولت بود، با بی تفاوتی به سخنان و رهنمودهای دلسوزان، توافقی را رقم زدند که امروزش به دنبال پیدا کردن شریک جرمی هستند تا از زیر بار این بی تدبیری شانه خالی کنند!

انتها پیام/

.

.

.

تشیع انگلیسی - کلیک کنید!

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
تازه های فتن