امروز: جمعه 1 آذر 1398
-------------------------- تبلیغات

کد خبر: 38334
تاریخ انتشار: 4:37 ب.ظ - دوشنبه 1395/10/27
چاپ این پست

رئیس کمیسیون بررسی برجام در مجلس نهم شورای اسلامی با بیان اینکه محصول برجام تاکنون یک هواپیمای ایرباس شده، گفت که برجام «بچه معلولی» است که باید سالها آن را تیمارداری کرد.

به گزارش فتن، علیرضا زاکانی رئیس کمیسیون بررسی برجام در مجلس نهم شورای اسلامی در نشست خبری «تجربه گران» که صبح امروز (دوشنبه 27دی) به‌همت انجمن روزنامه نگاران مسلمان در مجتمع فرهنگی اسوه برگزار شد،  اظهار کرد: یک سال از اجرای برجام می‌گذرد و در این مدت می‌توان قضاوت دقیقی را برای کرد تا بازبینی کنیم که چه شد به این توافق رسیدیم و مقدمات این توافق با چه مسیری فراهم شد.

وی با بیان اینکه در سال 82 بهانه‌جویی و اظهار نظرات مغرضانه‌ای از سوی آمریکایی‌ها باعث باز شدن پرونده‌ای شد که تا سال 92 توسط آقایان روحانی، لاریجانی و جلیلی پیگیری شده و نتیجه آن مذاکرات آلماتی 2 شد، گفت:از انتهای دولت دهم راه دومی در موضوع هسته‌ای به پیشنهاد آمریکا گشوده شد، که رهبری با تدبیر دقیق راهی برای مذاکرات غیررسمی باز شد تا در مذاکرات رسمی ثبت خواسته‌های خود را حداکثری نگه داریم.

رئیس کمیسیون بررسی برجام در مجلس نهم، افزود: با آغاز دولت یازدهم این دولت تمام مسیر سابق را کنار گذاشت و با کنار گذاشتن 1+5 خود را در برابر آمریکا قرار داد و با آن مذاکره را آغاز کردیم.

زاکانی تصریح کرد: رویکرد این دولت همان مذاکره با کدخدا بود و ما شاهد هستیم که در طول مذاکرات تمام تلاش خود را برای مذاکره با آمریکا به کار گرفته بود.

وی افزود:کار اشتباه این بود که در قالب مذاکرات با آمریکا از ظرفیت‌های موجود در طرف مقابل استفاده نکردند و خود را نیازمند ارتباط با آمریکا معرفی کردند.

عضو ارشد هیئت موسس جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی با بیان اینکه مسئولان اعلام کردند خزانه کشور خالی است و همچنین آب خوردن مردم را نیز به مذاکرات گره زدند، گفت: اظهاراتی اینچنین باعث این شد که ما برخورد از سر استغنا را به برخورد از سر نیاز تبدیل کردیم و این مسیر با اشکالات جدی ادامه پیدا کرد.

زاکانی عدم استفاده از گسل‌های میان 6 کشور در روند مذاکرات را یکی از مشکلات مذاکرات عنوان کرد و گفت: چنین اشتباهاتی باعث شد تا در نقشه راه آمریکا وارد شویم و جالب اینجاست که خود مذاکره کنندگان نیز اعلام کردند که برجام سندی آمریکایی است و ما فقط درباره آن اعلام نظر کردیم که این با منطق انقلاب اسلامی مغایر بود.

وی خاطرنشان کرد: رئیس‌جمهور به آقای ظریف دستور داد که از ظرفیت‌های حقوقی برجام در جهت بدعهدی آمریکا استفاده کند و تیم مذاکره کننده نیز کمیسیون مشترک تشکیل دهند.

رئیس کمیسیون بررسی برجام در مجلس نهم، ادامه داد: باتوجه به سیری که در مفاد 3731 برجام و تیم ارشد مذاکره کننده؛ ادامه راه شکایت وجود ندارد جز اینکه شکایت مبتنی بر ماده 12 قطعنامه 2231 کل قطعنامه‌ها و ششگانه 1929 باشد که بیان می‌کند کل تحریم‌های قبل بازگردد.

زاکانی تصریح کرد: متاسفانه دوستان ما به طرف آمریکایی به حد اعلا اعتماد کردند، بنده زمانی که به عنوان رئیس کمیسیون برجام انتخاب شده بودم و تیم مذاکره‌کننده به مجلس آمدند از آقای عراقچی پرسیدم نگاه شما به آمریکا به عنوان دوست است یا دشمن؟ و این که سند برجام را با دوست بسته‌اید یا دشمن؟، ایشون پاسخ دادند«که با دشمن»، اما زمانی که سند را نگاه می‌کردیم انگار با برادر تنی بسته شده بود.

وی با بیان اینکه در مرحله اول 5 نفر عضو ارشد می بایست سند برجام را دنبال می‌کردند و بعد آقای صالحی و وزیر دفاع به آنها اضافه شدند، گفت: آن 5 نفر به‌صراحت اعلام کردند که ما نسبت به محتوای برجام بی‌خبریم و این به ضرر ما بود که علاوه بر آن ما فرصت کمی هم داشتیم که باعث شد در پاویون فرودگاه سند برجام بررسی شود.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم، افزود:‌ باید آن را سند پاویونی نام نهاد و این سند غیرکارشناسی به ثبت و ضبط رسید و آنها برای تعجیل خود دلایلی را می‌تراشیدند که هیچ‌یک از این دلایل مبنای درستی نداشت.

زاکانی با بیان اینکه ما سرمایه بزرگی را به عنوان صنعت هسته‌ای قبول کردیم که با آن سرمایه معامله می‌کنیم، تصریح کرد: کسی که به این معامله نیاز داشت آمریکا بود، ما هم نیاز داریم، ولی نیاز ما برابر نیست و اگر اوباما توافق هسته‌ای ما را نداشت باید به جای گریه خون می‌گریست.

وی افزود:ایران هیچ‌وقت صحنه مذاکره را ترک نکرد و منعی نیز برای آن نداشت. متاسفانه به مردم حرف راست زده نشد و به آنها گفته نشد که این معامله در صنعت هسته‌ای به ضررشان است و آنچه که حاصل می‌شود برای شما خسران محض به همراه دارد.

دبیرکل سابق جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی ادامه داد: آقایان می‌گفتند که نفت داشت به صفر می‌رسید و به پایان می‌رسید و جالب اینجاست که می‌گویند برجام کار خود را کرد اگر کارکرد برجام همینی بود که ما دیدیم باید وامصیبتا سر داد.

زاکانی در ادامه سخنان خود با طرح پرسشی مبنی بر اینکه آیا تمام کارکرد برجام همین بوده است، گفت: این نحوه مراجعه با افکار عمومی نیست چراکه در درازمدت به افکار عمومی آسیب می‌زند. چرا باید یک عده مردم را این‌گونه تحقیر کنند؟.

وی با بیان اینکه برخی ها مدعی هستند که برجام سایه جنگ را از سر ایران برداشت، گفت: این یک اعتقاد کاملا غلط و اشتباه است.چرا باید آن چیزی را القا کنیم که غربی‌ها به دنبال آن هستند. امروز سازمان ملل و شورای امنیت نام ما را به‌عنوان عنصر مؤثر در مورد سوریه بیان می‌کند. آیا این به دلیل برجام است؟ چرا ما قابلیت‌های خود را نادیده می‌گیریم؟

نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر مقاومت در سوریه، عراق و مدل موفق دفاعی و مستشاری ایران نبود امروز از دست وحشی‌هایی چون داعش در منطقه در امان نبودیم و باید در تهران با آن‌ها مواجه می‌شدیم.

زاکانی تصریح کرد:ما با مذاکرات مخالف نیستیم و هیچ وقت زمین مذاکره را ترک نکردیم، هرکسی که مخالف مذاکره است باید به داشته‌های عقلانی خود شک کند، اما نباید در مذاکرات از سر نیاز و احتیاج به یک ورشکسته بین‌المللی یعنی آمریکا رجوع کنیم.

وی  ادامه داد: مذاکره و معامله شرط خوب هر گفت‌وگوی دوجانبه و چندجانبه است اما آقایان گفتند که ما منزوی هستیم که این حرف نادرستی بود چون آن‌ها نیازمند ما هستند که البته ما نیز نیازمند تعامل با همه جهان به‌غیراز رژیم نامشروع صهیونیستی و با شروطی با آمریکا هستیم.

رئیس کمیسیون بررسی برجام در مجلس نهم،گفت: دست برداشتن از موضع استکباری و موضع دشمنی با ایران از سوی آمریکا دو شرط ایران برای تعامل و ارتباط با این کشور است، چرا در ماده 28 برجام اعلام می‌کند که باید طرفین با حسن نیت به این مسئله نگاه کنند اما ما فردای برجام شاهد تحریم ایران از سوی آمریکا هستیم.

زاکانی معتقد است: مسئولان دائماً خلاف‌های آمریکایی‌ها در برجام را توجیه کرده اند که این یک اشتباه بود. به چه حقی دولت توجیه‌گر عهدشکنی و خلاف‌های‌ آمریکایی‌ها هست؟

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه ما چیزی را از دست نمی‌دهیم و دستاورد این برجام بالا رفتن سطح نگاه جامعه به دشمن خود است،‌تصریح کرد: بالا رفتن سطح نگاه جامعه به دشمن خود کف جامعه است و باید هویت نامشروع آمریکا و بدعهدی این دولت جنایتکار روشن شود؛ بنابراین دولت نباید ما را از این حداقل محروم کند.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم در ادامه سخنان خود خطاب به دولت تدبیر و امید، تصریح کرد: ما به شما دستاورد هسته‌ای دادیم اما شما بدمعامله کردید و آن را به خسران محض تبدیل کردید.

زاکانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بیانات رهبری مبنی بر اینکه «دولت متوجه باشد که سرمایه سنگینی و امکان سنگینی را از دست دادیم»، خاطرنشان کرد:یکی از اشکالات عظیم بخش هسته‌ای در دولت جدید این بود که دولت دستاوردهای هسته‌ای را سبک می‌شمرد.

وی افزود: سازمان انرژی اتمی از ماه مهر سال 92 می‌گفتند که این صنعت هزینه‌ فایده ندارد و بهتر است ما نداشته باشیم و به کمک ما بیایند. اعتقاد داشتند که دنیا امدادگر خیرخواهی است (آمریکا) که نیاز و مشکلات داخلی ما را رفع و التیام می‌بخشد.

عضو ارشد هیئت موسس جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی ادامه داد: ما تجربه سال 86 راداریم که شاهد بودیم پلیگون را بر ما قطع کردند که فقط در حوزه هسته‌ای قابل استفاده است.

زاکانی با بیان اینکه محصول برجام تاکنون یک هواپیمای ایرباس شده، گفت که برجام «بچه معلولی» است که باید سالها آن را تیمارداری کرد.

وی با تأکید بر اینکه دولت برای بعد از برجام هیچ برنامه‌ای نداشت، گفت: بنده جلسات دولتی‌ها را بررسی و مطالبه کرده‌ام که در بهمن سال گذشته در نشست خبری اعلام کرده بودم که کشور شاهد یک غارت بزرگ است که البته مرا به دادگاه فراخواندند و در دادگاه مطرح کردم.

زاکانی ضمن ابراز تأسف ازاین‌گونه اظهارات گفت: ما خجالت می‌کشیم از کسانی که برای کشور این‌گونه تصمیم‌گیری می‌کنند. این افراد چه اطلاعاتی دارند و چگونه به جامعه چهار و نیم میلیونی دانشجو و چند هزارنفری اساتید نگاه می‌کنند؟ آیا اینکه برویم هواپیما را در مشهد طواف دهیم بازی کردن باعزت کشور نیست؟ چرا عزت ملی را منسوخ می‌کنید؟

زاکانی با بیان اینکه که بحث امروز در کشور تعیین اولویت‌ها و چگونگی رسیدن به آن‌ها است گفت: بنابراین همه این اتفاقات بر مبنای غلط نگاه کردن به منافع ملی و مصالح انقلابی به‌عنوان یک دستاورد سیاسی برای جناح خاص شکل‌گرفته است و عدم باورمندی و توانمندی داخلی در حد صفر نیز یکی از این دلایل است.

نماینده مردم تهران در مجلس نهم افزود:‌ امروز هیچ مستند دقیق و چارچوب‌ حقوقی که کدخدا را مکلف به تعهدات خود کند از برجام دریافت نمی‌کنیم چراکه اوباما اعلام کرد من با دشمنم تعهد بسته و مذاکره کرده‌ام. درحالی‌که آن‌ها نیازمند تعامل و مذاکره با ما بودند.

وی در ادامه به جامعه سیاسی آمریکا و تفویض نقش‌ها در قالب پلیس خوب و پلیس بد بین نیروهای سیاسی پرداخت و اظهار کرد: امروز که ترامپ بر سر کار آمده در حالیکه آمریکایی‌ها نیازمند سند برجام هستند وزیر دفاع این کشور یک موضع و وزیر پیشنهادی امور خارجه نیز موضع دیگری می‌گیرند که بتوانند با این مواضع امتیاز بیشتری کسب کنند.

رئیس کمیسیون ویژه برجام در مجلس نهم با انتقاد از رویکرد دولت در عدم توجه به منتقدین گفت: دولت حاضر نیست حرف‌های منتقدان را گوش دهد و در جواب منتقدان می‌گوید به ما اعتماد کنید درصورتی‌که با همین رویکردشان ما را به سراب بردند.

زاکانی با اشاره به افزایش قیمت دلار در ماه‌های اخیر تصریح کرد:آقایان جواب بدهند که چرا قیمت دلار نه‌تنها پایین نرفت بلکه در این یک‌سال افزایش هم یافت و جواب دهند که چرا گشایش اقتصادی ایجاد نشد.

رئیس کمیسیون بررسی برجام د رمجلس نهم ادامه داد: روحانی به مردم صراحتاً بگوید از برجام چه چیزی عاید اقتصاد شد و چقدر از منابعی که به دست آمد به داخل کشور منتقل شد؛ همچنین روحانی به مردم بگوید میزان موجودی جیب مردم چه تغییری در این یکسال کرده است.

نماینده مردم تهران در  مجلس نهم حاطرنشان کرد: می‌شود آمار سازی کرد اما جیب خالی مردم را چه می‌شود کرد؟ مگر قبل از انتخابات است که از موضع اپوزیسیون صحبت می‌کنید و از کمبود اشتغال‌ و وجود رکود حرف می‌زنید.

زاکانی با بیان اینکه دولت از حرف درمانی و تنظیم انشاءهای مختلف دست بردارد گفت: فکر، عمل و تدبیر است که گره از مشکلات مردم باز می‌کند و اکنون زمان انشاء نوشتن نیست.

نماینده سابق مردم تهران در مجلس با بیان اینکه شعار درمانی علاج مشکلات کشور نیست و قرار نیست دولت پس از 4 سال بگوید که مشکلات کشور رکود و بیکاری است خاطرنشان کرد: دولت پاسخ دهد دلیل رکود کشور چیست و از موضع اپوزیسیون نظر ندهد چون این حرف‌ها مربوط به قبل از انتخابات است نه بعد از انتخابات که دولت در مقام پاسخگویی قرار دارد.

زاکانی ادامه داد: دولت تبدیل به دولت انشاء شده و امیدواریم به دولت اجرا تبدیل شود.

رئیس کمیسیون بررسی برجام در مجلس نهم افزود: روحانی صراحتاً بگوید‌ روزی 150 میلیارد دلاری که قرار بود بعد از برجام به نفع کشور شود دقیقاً کجاست؟

وی تأکید کرد: دولت سرمایه‌‌های خود را باید به سمتی ببرد که باتوجه به داشته‌های داخلی کشور مشکل بیکاری را حل کند.

نماینده سابق مردم تهران درمجلس نهم با اشاره به خرید ایرباس توسط دولت گفت: شرکت ایرباس کارکنان خود را اخراج می‌کرد و با خرید ایران از مشکل اقتصادی خارج شد درصورتی‌که بیکاری و تعطیلی کارخانه‌ها در کشورمان به یک مشکل بزرگ بدل شده است.

زاکانی در همین راستا افزود: مدیرعامل شرکت بوئینگ می‌گوید بزرگ‌ترین مشکل ما بیکاری است ولی با خرید ایران 100 هزار شغل را برای خود ایجاد کرده‌ایم و این درحالی است که کارخانه‌های داخلی‌مان رو به تعطیلی رفته‌اند.

وی با تمجید از اقدامات دستگاه قضا در مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: باید روزبه‌روز این اقدامات توسعه پیدا کند تا حقوق ملت را از کام یغماگران بیرون بکشد و این وظیفه دستگاه قضا است که این کار را انجام دهد.

رئیس کمیسیون بررسی برجام در مجلس نهم با بیان اینکه  امیدواریم با توجه به آنچه امروز درصحنه برجام رخ‌داده است؛ دولت لااقل مواجه حرفه‌ای و دقیق‌تری با موضوع برجام داشته باشد،اظهارکرد:امیدواریم  رسوایی آمریکا در موضوع برجام  مورد توجه دولت قرار گیرد تا حداقل التیامی برای مردم باشد و روزنه‌ای برای بهتر شناختن آمریکا در منطقه و جهان شود نه اینکه عوامل دولتی دنبال بزک کردن آمریکا باشند و اوضاع را به شرایطی تبدیل کنند که ماحصل آن این باشد که واقعیت تلخ از دسترس مردم دور بماند.

زاکانی ادامه داد: امیدواریم دولت به توانمندی‌های داخلی تکیه کند و برجامی را که مفادش را بیش از تعهداتمان در آن اجرا کردیم را به یک نتیجه‌ای برساند و حداقل تعهداتی را که آمریکایی‌ها داده‌اند برای ملت ایران بگیرند. از طرفی هم مسیری را برویم تا این عبرت‌ها ثبت و ضبط شود.

وی با اشاره به یکی از ایرادات وارد بر برجام گفت: یکی از ایرادات وارد بر نحوه مذاکره در برجام این است که این مذاکرات صورت‌جلسه ندارد و بعداً صدایش درمی‌آید. چراکه وزارت امور خارجه هیچ صورت مذاکراتی از برجام ثبت نکرده است و کسانی که عضو تیم مذاکره بودند به کمیسیون ویژه برجام گزارش دادند که ما نه‌تنها صورت مذاکرات نداریم بلکه از روند پیشرفت مذاکرات نیز مطلع نیستیم و فقط تعدادی دست‌نوشته با «مداد» را ثبت کرده‌ایم. جالب است که چنین مذاکرات مهمی را با چند دست‌‌نوشته با «مداد» ثبت کرده‌اند.

رئیس کمیسیون بررسی برجام در مجلس نهم بابیان اینکه امیدواریم مشاوران کم‌تجربه جای خود را به کسانی بدهند که صاحب هنرمندی فن مذاکره هستند، گفت:‌ باید مشاوره را به کسانی دهند که دقت نظر در حفظ منافع ملی دارند البته اگر بخواهم پیش‌بینی هم در مورد آینده برجام داشته باشم این است که در آمریکا دو موضع متفاوت در مورد برجام وجود دارد.

زاکانی در تشریح اولین موضع آمریکایی‌ها در قبال برجام تصریح کرد: اولین گروه برجام را دستاوردی برای خود می‌دانند و تمام تلاششان صیانت از آن است چون به این باورند که هم صنعت هسته‌ای ما را محدود کرده‌اند و هم این صنعت محدودشده را در مسیری قرار داده‌اند که ماحصلش بتوانند در کنار بهره‌مندی از منابع سرشار انرژی کشورمان ما را در آینده‌ای نه‌چندان دور به کشوری بالاجبار مستعمره خود تبدیل کنند.

وی بابیان اینکه گروه دوم نیز به این راضی نیستند و به دنبال شکستن برجام هستند گفت: آنها به دلیل روحیه استکباری که دارند به دنبال شکستن برجام هستند؛ عده‌‌ای  در آمریکا اظهار می‌کنند که باید برجام را بازبینی کنیم و هدفشان این است که حداقل‌هایی را هم که در برجام وجود دارد، هیچ‌چیزی را به‌عنوان جایگزین و مبدل به ایران ندهند و یک شرمندگی بزرگ را برای ایران در اذهان جهانیان به تصویر بکشند.

نماینده مردم تهران در مجلس نهمبا بیان اینکه امیدواریم مسئولین لااقل در این مقطع پایانی با ملت صادقانه سخن بگویند و گزارش بدهندتأکید کرد: از این گزارش صادقانه هم خودشان سود خواهند برد و هم ملت یک عبرت و درس بزرگی را می‌گیرد و سایر ملل نیز از آن به نحو احسن استفاده می‌کنند.

رئیس کمیسیون ویژه برجام در مجلس نهم ادامه داد: آرامشی که امروز در کشور شاهدش هستیم مرهون کسانی است که با خون خودشان آن را ایجاد کرده‌اند، و باید بر روح پاک آنها درود و سلام فرستاد و آرزو کرد که منطقه ما همیشه عاری از استکبار و زیاده‌طلبی باشد.

وی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران پیرامون اظهارات قبلی رئیس‌جمهور در مورد اقدامات ایران در قبال نقض برجام گفت: در مراحل بررسی برجام بالغ‌بر ده‌ها هزار ساعت کار جمعی انجام دادیم و از کارشناسان کشور اعم از موافق و مخالف استفاده کردیم و خودمان را در مقام قضاوت نشاندیم و تمام نکاتی را که از قبل پیش‌داوری می‌کردیم را پشت در گذاشته و به داخل کمیسیون رفتیم و این سند را از ابتدا شروع به بررسی کردیم تا حق منافع ملی و مصالح انقلابی تأمین شود.

زاکانی بابیان اینکه در این مسیر کمیسیون در مقام داور به نتایجی رسید که در 7 بخش در گزارش کمیسیون منعکس شد، تصریح کرد: همان‌جا به‌صراحت بیان کردیم که این سند با 37 بند و 5 الحاقیه و قطعنامه 2231 با دو ضمیمه A و B  که از آن برخوردار است هیچ راهی برای اینکه بتوانیم به‌حق و حقوقمان برسیم تأمین نمی‌کند. برای اینکه وقتی بند 36 را ملاحظه می‌کنید در آنجا با ابهام کلمه‌ای را آورده است که آن ابهام و کلمه امکان سوءاستفاده را برای طرف مقابل ایجاد می‌کند. بند 36 و 37 را که ملاحظه کنیم این امکان را فراهم کرده که آمریکایی‌ها حتی اگر ما شکایت هم بکنیم، همه قطعنامه‌ها و تحریم‌هایی که روی کاغذ و در عمل وجود داشت را برگرداند.

وی بابیان اینکه در این شرایط دو اتفاق خواهد افتاد،‌گفت: اولین اتفاق این است که آمریکایی‌ها که برجام را به‌طور مکرر نقض کرده‌اند فراتر از این نقض مکرر اصلش را مبتنی بر یک زیاده‌خواهی و حرکت مستکبرانه از بین ببرند و اصل برجام را زیر پا بگذارند. درحالی‌که آمریکا امروز در هر موضعی نقض برجام کرده است اما عملاً و رسماً این را اعلام کند که البته خیلی دور از ذهن و عقل است ولی چون دشمنان ما احمق و مستکبر هستند، امکانشان اتفاقی نیز وجود دارد. البته این شرایط بهترین وضعی است که ما از این تنگنای موجود رهایی پیدا کنیم چون ما دیگر از مشکلات فشار تحریم در سال 92 و 93 عبور کرده بودیم و این بر اساس آمار بانک مرکزی و بانک جهانی است.

نماینده سابق مجلس در همین زمینه ادامه داد: تحریم به ما کارگر نیفتاده بود هرچند حداقلش هم برای ملتمان ظالمانه بود اما این تحریم ظالمانه برای ملت ما سختی‌هایی را ایجاد کرد ولی ما از منافع ایجاد زمینه دور زدن تحریم‌ها بهره نبردیم. لذا یا آمریکایی‌ها باید بشکنند و یا ما در داخل کشور مسیری را برویم که عهدشکنی آن‌ها را برایمان نشان دهد و به‌صورت مرحله‌ای اموراتی را دنبال کنیم که برایمان قابلیتی ایجاد شود و همزمان با ایجاد قابلیت و مجاب کردن افکار عمومی جهانی شرایطی ایجاد می‌شود که گام‌به‌گام به حقوق هسته‌ای خود بازگردیم و  بند 3 قانون مجلس شورای اسلامی را دنبال کنیم. این تنها راه است ولی متأسفانه دولت محترم علاقه‌ای برای این کار ندارد که کار غیر کارشناسی‌اش کوچک‌ترین لطمه‌ای را ببیند و کأنه آن را وحی منزل می‌داند.

وی تأکید کرد: دولت کاری جزء این نمی‌تواند بکند که واقعیت را به مردم و جهانیان بگوید و رایزنی کند. همچنین زحمتی که در دیپلماسی برای بستن برجام کشیدند باید ده‌ها برابرش را امروز بکشند تا احقاق حقوق ملت و بدعهدی آمریکا انجام شود.

رئیس کمیسیون ویژه برجام در مجلس نهم با بیان اینکه نکته سومی هم برای ایران وجود دارد، خاطر نشان کرد: می‌توانند با تحقیق و توسعه ظرفیت‌سازی مقدماتی‌اش را فراهم کنند و در کنارش نیز این رایزنی‌ها و روشنگری‌ها را انجام دهند تا اگر روزی تصمیم  گرفتیم که ماده 3 قانون مجلس را عملیاتی کنیم، ما را در موضع متهم ننشانند و بگویند شما در موضع متهم نشستید و مجبور شویم از خسران کنونی نیز بیشتر هزینه کنیم.

زاکانی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران پیرامون اظهارات جان‌کری مبنی بر اینکه برجام یک قراردادی دائمی است و تناقض آن با اظهارات رهبر انقلاب گفت: چیزی که کری گفت امر منطبق بر واقعیتی است که آنها به آن پایبند هستند و در خود سند برخی از اجزایش دائمی است و برخی 25 ساله، 10 ساله و 15 ساله است.

رئیس کمیسیون بررسی برجام در مجلس نهم درباره قرارداد محرمانه ایرباس با ایرلاین‌ و شفاف نبودن مباحث مالی آن اظهار کرد: به نظر من این مسئله توضیح نمی‌خواهد چراکه این دولت امنیتی‌ترین کابینه بعد انقلاب است و به دلیل نگاه امنیتی تمام کارها را محرمانه می‌داند و برخی با استفاده از این مخفی‌گری‌ها سودهای کلانی را به جیب می‌زنند.

وی افزود: زمانی که ما درباره IPC تذکر دادیم و گفتیم این مصوبه دولت اشکال دارد، نقد کارشناسانه ما را بر‌نتابیدند و بعد از مدتی جهانگیری گفت که این مصوبه 150 اشکال دارد.

زاکانی با بیان اینکه در موضوع FATF هم آن را محرمانه کردند و بعد از دستگیری یک جاسوس متوجه شدیم سندی به نام FATF تنظیم‌ شده، خاطرنشان کرد: شرکت بوئینگ اعلام کرده قراردادی که با ایران بسته، بخشی از مشکلات اقتصادی این شرکت را حل کرده است اما نمی‌دانم که چرا هیچ‌کس مشکلات اقتصادی ما را حل نمی‌کند.

عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان تصریح کرد: ما مخالف هواپیمای جدید نیستیم اما زمانی که 70 درصد از مردم کشور ما با جاده سفر می‌کنند باید به فکر بها دادن به این 70 درصد باشیم که سالیانه 20 تا 30 هزار نفر کشته می‌دهیم.

وی در خاطرنشان کرد: این قرارداد یک جنبه سوءاستفاده و یک جنبه القایی دارد که این کار را انجام دهند. به نظرم اولویت‌های کشور وارونه شده زیرا اگر صنعت خودروسازی در اولویت بود دولت بهتر می‌توانست برنامه‌ریزی کند و مشکلات اقتصادی را حل کند اما متأسفانه دولت «شو درمانی» راه انداخته است.

زاکانی در بخش پایانی سخنان خود با ذکر خاطره‌ای از یک مشکل در نیروگاه هسته‌ای فردو خاطرنشان کرد: برق فردو دچار مشکل شده بود و این به آن معنا بود که یک خط فشار قوی که آوردگاه برق بود مورد تعرض منافقین قرار گرفته بود. محاسبه شده بود که تیم اضطراری در داخل فردو به گونه‌ای طراحی کند که خللی در رآکتورها ایجاد نشود و قرار بر این شد که خطوط فشار قوی دیگری را به خط اصلی اضافه کنند و خطوط فعلی را به گونه‌ای تنظیم کنند که خط فشارقوی برق را به رآکتورها برساند.

رئیس کمیسیون ویژه برجام در مجلس نهم ادامه داد: زمانی که قصد داشتند این کار را انجام دهند از پدافند غیرعامل تا شورای عالی امنیت ملی به دنبال بررسی این موضوع بودند اما یک مهندس  برق جوان که از همان دانشمندان نیروگاه فردو بود با طرحی جالب گفته بود که چند رآکتور برق زیادی است و باید آنها را حذف کنیم و به گونه‌ای طراحی کرده بود که هر لحظه برق قطع شد هیچ مشکلی اتفاق نیفتد اما متاسفانه در حال حاضر عذر این فرد را از سازمان انرژی اتمی خواسته‌اند.

زاکانی تاکید کرد: بنده معتقد هستم که باید یک بازنگری جدی سازمان انرژی اتمی در درون خود داشته باشد تا در مورد موضوعات کارشناسی دقیق‌تر اظهار نظر کند و همچنین قدر نیروی انسانی خود را بداند.

.

.

.

تشیع انگلیسی - کلیک کنید!

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
تازه های فتن