امروز: پنج شنبه 28 شهریور 1398
-------------------------- تبلیغات

کد خبر: 38520
تاریخ انتشار: 5:48 ب.ظ - چهارشنبه 1395/11/6
چاپ این پست

نایب رئیس کمیته فرهنگی هنری و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به سهم اندک حوزه فرهنگی در بودجه سالانه، تصریح کرد: زمانی که درآمدها و اعتبارات کم می‌شود، در وهله اول به حقوق و خدمات جاری اولویت می‌دهند، سپس مباحث عمرانی و در انتها، بخش فرهنگی.

به گزارش فتن، سید صادق طباطبایی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد سهم فرهنگ در لایحه بودجه96 گفت: متاسفانه بخش فرهنگ همیشه در بودجه ضعیف بوده و بحث بودجه بخش فرهنگی یکی از مشکلاتی است که همیشه با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم.

نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه در لوایح بودجه96 و برنامه ششم در بحث فرهنگی مشکل وجود داشت، افزود: یکی از ارکان حکومت فارغ از هر بحث اعتقادی دیگری، مباحث و موضوعات فرهنگی است؛ همانطور که مباحث اقتصادی و مباحث نظامی-امنیتی در ارکان حکومت تعریف می‌شوند، یکی از موضوعات رکنی در حکومت بحث فرهنگی است اما در این موضوع غفلت می‌شود در حالی که سال‌هاست شبیخون فرهنگی به فرهنگ، اعتقادات، پیشینه و آداب و رسوم کشور ایران هجمه آورده و امروزه در بحث خانواده نیز به طور محسوس نمایان است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه متاسفانه کمترین بودجه‌ها در بخش فرهنگی لحاظ شده است،تصریح کرد: بر اساس بررسی‌های اولیه من از لایحه بودجه96، اگرچه بخشی از بودجه در برخی ادارات و سازمان‌ها بیشتر شده است اما در مجموع بودجه فرهنگی در بودجه96 کمتر از سال قبل شده است.

وی بیان کرد: 2.8 کل بودجه سال قبل، به بخش فرهنگی اختصاص داشت اما در سال96 بودجه فرهنگی2.7 بودجه کل کشور را به خود اختصاص داده است که این موضوع در بودجه96 نقص است؛ در مجموع در بعضی از بخش‌ها مثل مسائل دینی و حوزه‌های علمیه بودجه باز کمتر از سال‌های قبل شده است.

این نماینده مجلس افزود: باید منابع محدود در بودجه را اولویت‌بندی کرد؛ مثلا زمانی که درآمدها و اعتبارات کم می‌شود، در وهله اول به حقوق و خدمات جاری اولویت می‌دهند، سپس مباحث عمرانی – که حتی در بودجه فعلی بخش مربوط به مباحث عمرانی هم ضعیف است- و اگر چیزی باقی ماند، آن را به بخش فرهنگی می‌دهند.

وی ادامه داد: فارغ از آنکه بخش اندکی از بودجه به حوزه فرهنگی تعلق می‌گیرد، در امر تخصیص نیز بودجه این بخش، بسیار بد و دیر تخصیص داده می‌شود که نبود اعتبار برای محتواسازی در این حوزه به مثابه آن است که در بخش فرهنگی سنگرها را به دشمن واگذار کنیم و این امر بسیار نگران کننده است.

نایب رئیس کمیته فرهنگی هنری و رسانه کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: با این همه هجمه فرهنگی که در رسانه‌ها و فضای مجازی و ماهواره‌ها بر اعتقادات و باورها و آداب و رسوم ایران اسلامی است این مقدار از بودجه به هیچ عنوان کفایت نمی‌کند و نگاه درستی به بودجه این حوزه وجود ندارد.

.

.

.

تشیع انگلیسی - کلیک کنید!

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
تازه های فتن