امروز: چهارشنبه 30 مرداد 1398
-------------------------- تبلیغات

کد خبر: 38635
تاریخ انتشار: 5:52 ب.ظ - چهارشنبه 1395/11/13
چاپ این پست

رئیس مجلس با بیان اینکه گزارش ملی از حادثه پلاسکو تهیه شود تا کسی نتواند سوءاستفاده کند، گفت: شهردار تهران از ساعات اولیه حادثه پلاسکو آنجا بودند و تلاش وافری طی 10 روز داشتند.

به گزارش فتن، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (چهارشنبه) پارلمانی طی سخنانی بعد از ارائه گزارش وزیر کشور و شهردار تهران درباره حادثه پلاسکو، اظهار داشت: تشکر می‌کنیم از آقایان رحمانی‌فضلی وزیر کشور و قالیباف شهردار تهران که امروز در مجلس گزارشی پیرامون حادثه پلاسکو ارائه دادند، همچنین از کمیسیون‌های مختلف عمران، اجتماعی، بهداشت و شوراها تشکر می‌کنم که از همان ابتدای حادثه کار را پیگیری کردند.

وی افزود: حادثه پلاسکو حادثه دردناکی بود و تقریباً 10 روز به طور مستمر اذهان جامعه را به خود معطوف کرد و روحیه جمعی جامعه را نیز جریحه‌دار کرد اما ذکر چند مسئله در اینجا حائز اهمیت است.

رئیس مجلس همچنین تصریح کرد: البته گزارش‌های ارائه شده این را نشان می‌داد باید به چه نکات و ابعادی توجه خاص شود که در این میان باید از زحمات آتش‌نشانان، بخش‌های مختلف شهرداری و وزارت بهداشت تشکر کرد، در ساعات اولیه این حادثه یک سردرگمی به وجود آمد، چرا که این حادثه غیرمترقبه بود و به همین دلیل نگرانی‌ها زیاد بود.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری نیز بعد از وقوع این حادثه فرمان دادند تا برای نجات جان افراد تلاش شود که بعد از آن همه این رویکرد را دنبال کردند، در این میان آقای قالیباف شهردار تهران نیز از همان ساعات اولیه در محل حادثه حضور پیدا کردند و در این 10 روز حادثه تلاش زیادی داشتند لذا ما از همه عزیزان تشکر می‌کنیم.

لاریجانی تأکید کرد: دولت به ویژه وزیر کشور و شهردار تهران باید به این نکته توجه کنند، این حادثه اگر چه در شهر تهران و در یک خیابان رخ داده است، اما امروز این حادثه یک حادثه ملی بوده و در اِشل یک حادثه ملی باید به آن توجه شود، لذا باید یک گزارش ملی در این زمینه تهیه شود تا کسی نتواند از آن سوء استفاده کند زیرا بر اساس اخبار به دست آمده رسانه‌های بیگانه گویا خبرهای نادرستی در این زمینه منتشر می‌کنند که اگر یک گزارش ملی از این حادثه تهیه شود، کسی نمی‌تواند از آن سوءاستفاده کند.

وی ادامه داد: در این میان لازم است کمیسیون عمران به همراه کمیسیون‌های دیگر و با همکاری ستادی که دولت در این زمینه تشکیل داده، تلاش کنند تا این گزارش ارائه شود.

رئیس مجلس در مورد فصول لحاظ شده در گزارش ملی حادثه پلاسکو افزود: در فصل اول باید به این نکته توجه شود که علت وقوع اصلی حادثه به چه دلیل بوده و چه سهل‌انگاری هایی صورت گرفته است؛ گاهی این سهل‌انگاری ها ممکن است مربوط به دستگاه‌هایی باشد که ضابط قضایی بودند و کار خود را به درستی انجام ندادند در حالی که این موضوع بسیار مهمی است که اگر قانونی نوشته می‌شود باید پیگیری‌ها برای عدم اجرای آن صورت گیرد لذا باید مشخص شود در کجاها سهل‌انگاری صورت گرفته است.

وی یادآور شد: از سوی دیگر ممکن است بخشی از این سهل‌انگاری مربوط به کسبه باشد؛ اینکه چرا به این اندازه بارگذاری در ساختمان پلاسکو صورت می گرفت و آیا از لحاظ استاندارد وجود این حجم از منسوجات اقدام درستی بوده است؟ این نیاز به آموزش‌هایی دارد که باید کسبه به آن توجه کنند.

علی لاریجانی متذکر شد: همانگونه که مشاهده می‌شود و وزیر کشور و شهردار نیز به آن توجه داشتند در همین خیابان جمهوری بافت‌های فرسوده زیادی وجود دارد، لذا آیا استاندارد ایمنی برای این بافت‌ها وجود دارد و آیا مجری آن مشخص است؟ اگر شهردار تهران عنوان می‌کند که گاهی اختیار لازم را ندارد، باید مشخص کنند که در کجا از این اختیار بی‌بهره هستند تا مجلس به آنها کمک کند و اگر هم اختیار دارند باید از آن استفاده کنند تا از وقوع چنین حوادثی جلوگیری شود.

وی تأکید کرد: در فصل دوم این گزارش باید نگاهی به آینده برای پیشگیری از موارد مشابه در این زمینه صورت گیرد؛ حال برای تهیه این گزارش ملی حتماً از کمیسیون عمران می‌خواهیم با کمک دیگر کمیسیون‌های مجلس که پیگیر این موضوع بودند و با استفاده از گزارش وزارت کشورو شهرداری این گزارش ملی را تا یک ماه آینده به مجلس ارائه دهد تا مشخص شود ایراد کار کجا بوده است و بر اساس آن گزارش مشخص شود چه بخش‌هایی نیاز به تقویت دارد یا اینکه سراغ آن بخش‌ها رفت و با نظارت دقیق پیگیری کنیم که چرا به وظایف خود عمل نمی‌کند.

رئیس مجلس گفت: از سوی دیگر بنده از کمیسیون بودجه نیز درخواست کردم تا اعتباراتی برای آتش‌نشانی در نظر بگیرد که خوشبختانه یکصد میلیارد تومان برای سال 96 بودجه در نظر گرفته شد که این اعتبار جدا از بودجه در نظر گرفته شهرداری است تا کمکی به این بخش‌ها صورت گیرد؛ همان‌طور که آقای قالیباف عنوان کردند در ارتفاعات بزرگ امکانات محدود است باید تلاش شود این تجهیزات برای آنها فراهم گردد.

وی با انتقاد از گستردگی و تراکم در شهر تهران افزود: شهر تهران به دلیل گستردگی و تراکم، دارای مسائل مختلفی است که بخشی از آن در حادثه پلاسکو بروز کرده و بخشی دیگر برج‌هایی است که اکنون در تهران ساخته می‌شود در حالی که استانداردهای لازم در آن رعایت نمی‌شود.

عیل لاریجانی گفت: ما نمی‌گوییم در تهران و بعضی از بخش‌ها برج ساخته نشود اما باید بر اساس استاندارد برج ساخته شود؛ باید ساخت و سازها به گونه‌ای باشد که دسترسی‌ها برای آن وجود داشته باشد در حالی که بارها مشاهده کردم در خیابان‌های بسیار تنگ برج‌های وسیع ساخته می‌شود که این موضوع حتماً برای آینده مدیریت شهری مشکل‌ساز خواهد بود، اگر هم تمایل داشتید به شما خواهم گفت که کدام بخش‌ها این مشکلات را به وجود آورده است.

وی اضافه کرد: از شورای شهر و شهرداری تقاضا می‌کنم به این موارد توجه کند ممکن است در برخی مواقع نیاز است برج ساخته شود اما باید امکانات آن نیز در نظر گرفته شود تا خطرات نیز کاهش یابد.

لاریجانی در پایان خاطرنشان کرد: البته نکته‌ای که آقای قالیباف عنوان کردند که به بافت فرسوده توجه دارند نیز باعث خرسندی است و در برنامه ششم نیز مجلس به آن توجه کرد؛ بافت فرسوده باید در همه شهرها تحول جدی یابد، به ویژه در تهران که تراکم زیاد است و این موضوع نیز مورد نظر مجلس خواهد بود که باید به آن توجه شود.

فارس

.

.

.

تشیع انگلیسی - کلیک کنید!

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
تازه های فتن