امروز: یکشنبه 5 خرداد 1398
-------------------------- تبلیغات

کد خبر: 38973
تاریخ انتشار: 4:00 ب.ظ - دوشنبه 1395/12/9
چاپ این پست

عضو مجلس خبرگان رهبری با انتقاد از سخنان حسن روحانی مبنی بر عذاب الهی دانستن ریزگردهای استان خوزستان گفت: خوزستانیها نسبت به سخنان اخیر مطرح شده توسط رئیس‌جمهور، اعتراض و اشکال جدی دارند.

به گزارش فتن، آیت‌الله عباس کعبی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا درباره حضور حسن روحانی در استان گردوغبار گرفته خوزستان و سخنان وی مبنی بر اینکه «مشکلات پیش آمده برای این استان، عذاب الهی است» اظهار کرد: ریشه اصلی پدیده گرد و غبارها، تغییرات زیست‌محیطی و طبیعی است که به عواملی همچون انتقال بی‌رویه آب یا خشک شدن تالابهای خوزستان باز می‌گردد.

وی ادامه داد: انتقال بی‌رویه آب کارون به فلات مرکزی که برخلاف سیاستهای عادلانه مصوب بوده و خشک شدن تالابهای شادگان و هورالعظیم  در فعالیت کانونهای داخلی گرد و غبار و معضلات پیش آمده اثربخش شده است.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با انتقاد از عملکرد مسئولان ذیربط در حوزه مقابله با گرد و غبار و ریزگردها خاطرنشان کرد: عدم توجه به نهالکاری و بی‌دقتی در استفاده از فناوریهای نوین برای استخراج نفت که منجر به خشک شدن تالاب هورالعظیم شده از جمله عواملی بوده که در افزایش ریزگردها در خوزستان نقش داشته‌ است.

آیت‌الله کعبی خاطرنشان کرد: بحران ایجاد شده ناشی از ریزگردها و گردوغبارها بیشتر به عوامل داخلی بازمی‌گردد البته برخی عوامل بین‌المللی هم در افزایش ریزگردها نقش داشته‌اند اما عامل اصلی، موارد ذکر شده بوده است.

وی با اشاره به وضعیت اسفبار 20 روز گذشته خوزستان و قطعی برق در شهرهای این استان توضیح داد: آلودگی ناشی از گرد و غبارها و رطوبت بالا به مقره‌های نیروگاههای برق و تاسیسات اثرگذاشته و موجب قطعی برق، قطعی آب و سایر مشکلات برای مردم شده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: البته با بسیج امکانات کشوری این معضل به شکل موقت حل و فصل شد اما باید راه‌حلها مورد توجه ویژه مسئولان قرار گیرد چرا که قطعی برق یا آب در زندگی مردم تاثیرگذار است.

آیت‌الله کعبی تاکید کرد: انتظار می‌رود تا در تخصیص اعتبارات، نظر ویژه‌ای به استان خوزستان شود و از طرفی مسائل و مشکلات این استان به شکل ریشه‌ای حل و فصل شود و دیگر شاهد چنین معضلاتی نباشیم.

معیوب بودن زیرساختهای خوزستان

وی با بیان اینکه در حال حاضر راهکارهای انجام شده از سوی مسئولان همانند قرص مسکن برای یک بیماری مزمن است، گفت: متاسفانه زیرساختهای خوزستان، معیوب است و علاوه بر مشکلاتی همچون رکود و بیکاری شاهد معضلات ایجاد شده برای آب و برق هم هستیم که باید به طور جد به رفع این  مسائل رسیدگی شود.

تخصیص اعتبارات، احیای تالابها و جلوگیری از انتقال آب راه حل مشکلات خوزستان

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری به حضور  برخی مسئولان دولتی در استان خوزستان طی روزهای اخیر اشاره کرد و یادآور شد: آمدن برخی اعضای دولت و حضور در جلسه ریزگردها، علاج مشکل خوزستان نیست چرا که علاج مشکلات این استان تخصیص اعتبارات، جلوگیری از انتقال آب، احیای تالابها، توجه به نهالکاری و تدبیرهای ویژه است.

بیانات امام خامنه‌ای مرهمی بر آلام مردم خوزستان

آیت‌الله کعبی با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب درباره خوزستان که فرمودند «این حوادث حقیقتاً دل انسان را می‌خراشد و مسئولان موظفند که با فکر و کار و تلاش و همدلی با مردم، به این مشکلات رسیدگی و برای علاج قطعی آنها چاره‌اندیشی و اقدام کنند» خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب بعد از مشکلات ایجاد شده در استان خوزستان بیانات بسیار مهمی را ایراد فرمودند که مرهمی بر آلام مردم این استان بود و انتظار می‌رفت مسئولان امر نیز به این مهم توجه کنند و با مردم همدلی و همراهی کنند اما شاهد برخی اظهارات مانند موضوع «عذاب الهی» در استان بودیم.

عذاب الهی دانستن ریزگردها!

وی با انتقاد از سخنان رئیس‌جمهور مبنی بر عذاب الهی دانستن موضوع ریزگردها در خوزستان اظهار کرد: بعد از حضور آقای روحانی در خوزستان و حضور در  جلسه ریزگردها، شاهد بودیم که وی با خواندن آیه هفت سوره ابراهیم، گویی تاکید کرد  که این مسئله پیش آمده در اثر کفران نعمت مردم ایجاد شده است؛ در حالی که کفران نعمت از طرف مسئولان صورت گرفته و  مردم «ولی نعمت» محسوب می‌شوند.

این عضو مجلس خبرگان رهبری  با ابراز تاسف از صحبتهای اخیر رئیس‌جمهور در جلسه مسئولان استان خوزستان تصریح کرد: متاسفانه رئیس‌جمهور به جای همراهی و همدلی با مردم خوزستان گرد و غبارها را ناشی از بلایایی طبیعی و عذاب الهی معرفی کرد در صورتی که این صحبتها موجب ناراحتی مردم استان شده است.

آیت‌الله کعبی تاکید کرد: ناراحتی و نارضایتی مردم از برخی مسئولان اجرایی و سخنان اخیر آقای روحانی همچنان ادامه دارد و خوزستانیها نسبت به سخنان اخیر مطرح شده اعتراض و اشکال جدی دارند.

وی خاطرنشان کرد: سخنانی که از سوی رئیس‌جمهور  مطرح شده به نوعی حاشیه‌ای است؛ این صحبتها بی‌ربط و نادرست است چرا که از لحاظ علمی و شرعی، صحیح نیست و امیدواریم به رفع مشکلات جدی خوزستان توجه شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری از بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب نسبت به مردم خوزستان قدردانی کرد و آن را روزنه امیدی برای مردم دانست.

گفتنی است، حسن روحانی رئیس‌جمهور روز پنجشنبه در نشست مشترک کارگروه ملی مقابله با ریزگردها در شورای اداری خوزستان، مشکلات خوزستان را به «عذاب الهی» نسبت داد و گفت‌: در برخی روایات آمده اگر معروف را زیر پا گذاشتید و منکر ترویج شد، عذاب الهی نازل می‌شود.

اظهارات روحانی درباره مرتبط دانستن مشکلات و بحران موجود در خوزستان به عذاب الهی در حالی است که رئیس‌جمهور از تهران به خوزستان رفته بود تا به بحران رسیدگی کرده و از نزدیک در جریان امور قرار گیرد.

.

.

.

تشیع انگلیسی - کلیک کنید!

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
تازه های فتن