امروز: چهارشنبه 1 آبان 1398
-------------------------- تبلیغات

کد خبر: 39030
تاریخ انتشار: 4:25 ب.ظ - چهارشنبه 1395/12/11
چاپ این پست

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی، آبگیری شدن تالاب هورالعظیم را مبهم دانست و گفت: ما اهالی خوزستان به هیچ عنوان آبگیری شدن ۶۳ درصد تالاب هورالعظیم که حدوداً معادل ۵۰ هزار هکتار محسوب می‌شود را نمی‌بینیم.

به گزارش فتن،عباس پاپی‌زاده در گفت‌وگو با تسنیم درباره این پرسش که مسئولان سازمان محیط زیست مدعی شده‌اند 63 درصد تالاب هورالعظیم آبگیری شده پس چرا با این وجود ریزگردهای ناشی از خشک شدن تالابها، مردم خوزستان را دچار بحران کرده است، اظهار کرد: آبگیری 633 درصد تالاب هور العظیم برای ما هم مبهم است.

وی ادامه داد: ما اهالی خوزستان به هیچ عنوان آبگیری شدن 63 درصد تالاب هورالعظیم که حدوداً معادل 50 هزار هکتار محسوب می‌شود را نمی‌بینیم.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی از عملکرد وزارت نیرو و سازمان حفاظت محیط زیست در راستای کنترل ریزگردها گلایه کرد و خواستار توجه بیشتر مسئولان دولتی شد.

تفاوت سیستم برق‌رسانی خوزستان با سایر نقاط ایران

پاپی‌زاده درباره مشکلات اخیر استان خوزستان که منجر به قطعی برق و آب بسیاری از شهرهای این استان شد، توضیح داد: یکی از زیرساختهای مهم در هر منطقه‌ای، برق‌رسانی است و شبکه برق‌رسانی استان خوزستان به سبب گرما و رطوبت زودتر از مناطق معتدل و سرد، فرسوده‌تر می‌شود که باید توجه ویژه‌ای به آن شود.

وی یادآور شد: متاسفانه بعد از اجرای هدفمندی یارانه‌ها، بازسازی شبکه برق استان متوقف شد و در حال حاضر نیز توزیع برق استان حدود 70 میلیارد تومان بدهی دارد.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت نیز هم‌اکنون باید به طور جد به فکر بازسازی شبکه برق استان باشد و مانع مشکلات ناشی از آن شود.

پاپی‌زاده با اشاره به بحران هفته‌های گذشته استان خوزستان که موجب قطعی برق و آب در برخی مناطق شد، خاطرنشان کرد: در مشکلات پیش‌ آمده قسمتهایی از سیستم برق‌رسانی به دلیل ورود ریزگردها از دور خارج شد.

30 میلیارد تومان هزینه شست‌‌وشوی مقره‌ها

وی ا دامه داد: در حال حاضر موضوع شست‌وشوی مقره‌ها در حال انجام است که این فعالیت نیز 30 میلیارد تومان هزینه در بردارد که بهتر است تمامی این هزینه‌ها صرف مقابله با ریزگردها شود.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی با برشمردن راههای کاهش ریزگردها در استان خوزستان اظهار کرد: وزارت نیرو باید حقابه تالاب خوزستان را رعایت کند.

بی‌رویه ساخته شدن سدها یکی از عوامل مشکلات

پاپی‌زاده با بیان اینکه اساس گیر ما دست وزارت نیرو است، گفت:  متاسفانه سدهای بی‌رویه در استان خوزستان ساخته شده که نمونه بارز آن سدهای گتوند و کرخه بوده است.

وی افزود: متاسفانه سدها در اکثر نقاط کشور مشکلاتی را ایجاد کرده‌اند و از طرفی دشتهای آبی ما نیز با بحران روبه‌رو هستند؛ در میان بحرانهای دیگر می‌توان به دریاچه ارومیه هم اشاره کرد که عدم رسیدگی به آن بحران زیست محیطی به بار می‌آورد که باید مسئولان ذیربط رسیدگی کند.

خارجی بودن ریزگردها بهانه دولت

این نماینده مجلس شورای اسلامی مشکلات ریزگردها و مردم خوزستان را ناشی از ندانم‌کاری دولتها است، گفت: اینکه بگوییم مشکلات پیش آمده ناشی از ریزگردهای کانونهای عربستان، عراق، سوریه و داعش است، نوعی بهانه‌گیری محسوب می‌شود در حالی که مهمترین مشکل ما ریزگردهای داخلی است.

پاپی‌زاده تصریح کرد: بحرانهای اخیری که به سبب ریزگردها در استان خوزستان پدید آمد، فقط مربوط به کانونهای داخلی است؛ متاسفانه بادهای جنوبی که وارد خوزستان می‌شود کانونهای داخلی را فعال می‌کند و این یکی از دغدغه‌ها محسوب می‌شود.

اثرگذاری ریزگردهای داخلی بر کیفیت هوا

وی افزود:‌ غلظت ریزگردهای خارجی به سبب طولانی بودن مسافت و نزدیک نبودن به زمین، وقتی وارد کشورمان می‌شود کاهش پیدا می‌کند اما ریزگردهای داخلی اثرگذاری مستقیمی بر کیفیت هوا می‌گذارد.

خشک شدن تالابها عاملی برای ریزگردها

این نماینده مجلس شورای اسلامی منشأ ریزگردهای داخلی را تالابها دانست و گفت: ریزگردهای داخلی از خشک شدن تالابها به‌وجود می‌آیند و با غلظت بالا فرصت ته‌نشینی ندارند.

پاپی‌زاده بحرانهای اخیر استان خوزستان را ناشی از ریزگردهای داخلی دانست  و تصریح کرد: دولت اگر نمی‌تواند به کنترل ریزگردهای خارجی بپردازد، بهتر است به مهار ریزگردهای داخلی اهتمام جدی کند.

وی ادامه داد: توسعه نفتی در استان خوزستان، انتقال آب از دز و کارون، عدم توجه به کانونهای داخلی و خشک شدن بخشی از تالابها علت پدید آمدن ریزگردها در استان خوزستان است.

عدم توجه دولت به ریزگردها در بودجه 96 و برنامه ششم

نماینده مردم دزفول با بیان اینکه دولت در بودجه نیز توجه ویژه‌ای به ریزگردها نداشته است، اظهار کرد: دولت نه‌تنها در برنامه ششم بلکه در بودجه 96 نیز به ریزگردها توجهی نکرده است.

در نظر گرفتن 350 میلیارد تومان برای ریزگردها از صندوق توسعه ملی

پاپی‌زاده افزود: البته در ماده 42 برنامه ششم توسعه دولت را ملزم کردیم که برای ریزگردها برنامه عملیاتی ارائه دهد البته انتظار داشتیم دولت این موضوع را در بودجه 96 ببیند اما این مهم مورد توجه قرار نگرفت اما با پیگیریهای مقام معظم رهبری و مسئولان ذیربط مصوب شد تا برای نخستین اعتباری بالغ بر 350 میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی  برای مقابله با ریزگردها در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: وزارت نیرو را برای تامین قیر رایگان راههای روستایی در حال توسعه مستلزم شده و باید به این مهم اهتمام کند.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت همچنین باید از محل فروش اوراق مشارکت نیز کمکهای لازم را به مقابله را ریزگرها ارائه دهد.

.

.

.

تشیع انگلیسی - کلیک کنید!

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
تازه های فتن