امروز: سه شنبه 2 مهر 1398
-------------------------- تبلیغات

کد خبر: 39168
تاریخ انتشار: 4:46 ب.ظ - یکشنبه 1395/12/22
چاپ این پست
حرکت های خودجوش فرهنگی؛

در سال 1371 جمعی از دانش‌آموزان دبیرستان شهید اژه‌ای اصفهان، به دنبال یك احساس تكلیف مشترك برای پاسخ‌گویی به نیازهای اعتقادی خود به پشتوانه‌ «ید الله مع الجماعه» به صورت هفتگی نشست‌هایی را در موضوعات مختلف تشكیل دادند و پس از یك سال، این نشست‌ها به جلسات هفتگی موسوم به «جلسه‌ چهارشنبه‌ها» تبدیل شد…

به گزارش فتن، مراکز فرهنگی شهر اصفهان مدل موفق و منحصر بفردی از فعالیت های فرهنگی دانش آموزی- دانشجویی را در این شهر رقم زده اند که می تواند در جای خود مورد مطالعه دقیق چهره های فرهنگی قرار بگیرد. متن زیر معرفی مختصری از فعالیت های مجمع فرهنگی شهید اژه ای وابسته به دبیرستان شهید اژه ای (سمپاد) است که با یکدیگر می خوانیم.

***

در سال 1371 جمعی از دانش‌آموزان دبیرستان شهید اژه‌ای اصفهان، به دنبال یك احساس تكلیف مشترك برای پاسخ‌گویی به نیازهای اعتقادی خود به پشتوانه‌ی «ید الله مع الجماعه» به صورت هفتگی نشست‌هایی را در موضوعات مختلف تشكیل دادند و پس از یك سال، با دعوت عمومی از دیگر دانش‌آموزان، این نشست‌ها به جلسات هفتگی موسوم به «جلسه‌ی چهارشنبه‌ها» تبدیل شد. از اواسط سال 1373، نام «مجمع فرهنگی دانش‌آموزان دبیرستان شهید اژه‌ای» برای این مجموعه فعالیت‌ها، انتخاب شد.

در پی توسعه كمی و كیفی فعالیت‌های مجمع، لزوم تنظیم یك اساسنامه‌ی مستقل برای مجمع احساس شد. لذا ضمن تشكر از بانیان و خادمان این مجمع از بدو شكل‌گیری تاكنون، و با امید رعایت امانت‌داری اهداف خالصانه‌ی ایشان در این مجمع، جمعی از دست‌اندركاران امور جاری مجمع به عنوان هیأت مؤسس اساس‌نامه‌ای را به تصویب رساندند.

و در سال 1390، پس از اجراي اساس‌نامه مذكور طي يازده سال متوالي، جهت استفاده بهينه از ظرفيت‌ها و نياز به گسترش مجمع، اساسنامه مورد بازنگري قرار گرفت.

مجمع فرهنگی شهید اژه ای در سال 1393، مکانی مستقل برای ادامه فعالیتهای خود در حوزه دانش آموختگی پیدا کرد؛ این مکان، خانه مجمع، واقع در خیابان هشت بهشت، جنب چهارراه ملک، پلاک 135 می باشد.

و همچنین این مجموعه در سال 1394 در سازمان تبلیغات اسلامی، ثبت رسمی شد. شماره ثبت مجموعه، 5461-8778 می باشد.

مجمع فرهنگی شهید اژه ای در حال حاضر شامل 4 شاخه و یک معاونت می باشد:

1- شاخه دانش آموژی اژه ای1 (واقع در دبیرستان اژه ای1)

2- شاخه دانش آموژی اژه ای2 (واقع در دبیرستان اژه ای2)

3- شاخه دانش آموختگی (واقع در خانه مجمع)

4- شاخه متاهلی

5- معاونت راهنمایی (واقع در مدرسه راهنمایی اژه ای1)

که وظیفه هماهنگی و سیاست گذاری برای این شاخه ها توسط شورای مرکزی انجام می شود. انتخابات شورای مرکزی دوسال یکبار و انتخابات مسئولین شاخه ها هر سال در تابستان انجام می شود.

همچنین جهت پیشبرد مسائل تربیتی و نظارت برروی مربیان مجموعه و کمک به آنها، شورای عالی آموزش که هم عرض شورای مرکزی می باشد، وجود دارد که این شورا متشکل از بزرگترهای مجموعه اند که فعلا آقایان میرزاخانلو، وکیلی و قربانی در این شورا مسئولیت دارند.

اعضای شورای نظارت:

رییس شورا: حسین صیادزاده

دبیر شورا: محمد مسائلی

دیگر اعضا: حمید میرزاخانلو- احمد کمال

اعضای شورای مرکزی:

رییس شورای مرکزی: محمدعلی فولادگر

مسئول آموزش: اسماعیل وکیلی

مسئول تشکیلات و مالی: معین جفری

مسئول تبلیغات وفوق برنامه: مهرداد مجیدی

مدیر مجمع: سید متین سمبلستان

مسئولین شاخه های مجمع:

مسئول اژه ای یک: علیرضا عبدلی

مسئول اژه ای دو: کیوان کیوانداریان

مسئول دانش آموختگی: صابر پسته ای

مسئول متاهلی: سیدعلی ثابتی

معاون راهنمایی: محمدبصیر بصیریانی

مربیان مجموعه در حال حاضر:

مربیان سال چهارم دبیرستان: علی انواری- پیمان شهبازی- امیرحسین لطفی- سیدمتین سمبلستان

مربیان سال سوم دبیرستان: سید ایمان مدنی- سیدعلی ذاکر- محمدجواد حجابی

مربیان سال دوم دبیرستان: علیرضا عبدلی- کیوان کیوانداریان- سهیل ریاحی- امین ابطحی- شهاب مصدق زاده- امیرحسین داوری

مربیان سال نهم راهنمایی: محمدامین نوری- عادل ارغند

اهم برنامه های مجموعه عبارت است از:

1- برنامه چهارشنبه های دانش آموزی در مدارس راهنمایی و دبیرستان اژه ای یک و دبیرستان اژه ای دو (شامل جلسات فرهنگی گروهی، فوتبال و مسابقه های فوق برنامه ای، نماز مغرب و عشا و دعا و مناجات)

2- برنامه پنجشنبه های دانش آموختگی در خانه مجمع (شامل نماز مغرب وعشا، دعای کمیل، جلسه معرفتی و گفتگویی و دورهمی های دانشجویی)

3- مراسم محرم:

مراسم محرم مجمع فرهنگی شهید اژه ای در مکان مدرسه راهنمایی اژه ای یک همه ساله در 5 روز آخر دهه اول محرم الحرام برگزار می شود. این مراسم که با مخاطبی بیش از 7هزار نفر در خیمه ی هزار متری در حیاط مدرسه برقرار می شود، در آخرین بار هزینه ای بیش از 37 میلیون تومان داشته است. در مراسم های دو سال گذشته از فیض بخشی استاد گرامی، حضرت حجت الاسلام والمسلمین مزروعی، شاگرد حضرت آیت ا… بهجت، استفاده کرده ایم.

4- اردوهای مشهد دانش آموزی و دانشجویی:

اردوهای مشهد مجمع معمولا در شهریورماه در مدت یک هفته انجام می شود که مجمعیون پس از یک سال تلاش و تکاپو در پایان سال کاری مجمع، به زیارت امام الرئوف می شتابند. در این اردو از حضور همراهانی جهت افزایش معرفت و اخلاق استفاده می بریم.

5- مراسم فاطمیه:

مراسم فاطمیه مجمع در مکان نمازخانه دبیرستان شهید اژه ای 2، بمدت دو شب (شب شهادت و شام شهادت حضرت زهرا سلام ا.. علیها) برگزار می گردد. مخاطبین این مراسم در حدود 600 نفر و هزینه آن بالغ بر 3 میلیون تومان می باشد.

6- برنامه های مناسبتی اعم از مراسم شب قدر، دعای عرفه، جشن عید غدیر، جشن 17 ربیع الاول، مراسم28 صفر، مراسم اربعین حسینی در مجمع و برای خود اعضای مجموعه برگزار می شود.

7- مجمع عمومی و انتخابات مجمع:

در مجمع مسئولین توسط انتخابات معلوم می شوند، بدین صورت که همه ساله مجمع عمومی مجمع با حضور دوسوم اعضای رسمی مجموعه برگزار می شود و مجمعیون از بین کاندیداهای مسئولیت، مسئولین خود برمی گزینند. در این جلسه شورای نظارت از روند کلی مجموعه و شورای مرکزی از روند یک ساله مجموعه گزارش می دهند.

اهم فعالیت های مجموعه:

1- جلسه سرگروهها: مربیان مجموعه هرهفته در روز سه شنبه (روز قبل از چهارشنبه که جلسه گروهی دارند)، دورهم جمع می شوند و به بحث وگفتگو پیرامون جلسات فرهنگیشان و کیفیت برنامه چهارشنبه ها می پردازند.

2- نشریه های درون مجموعه: هر ازچندی بنا به توان مسئولین مجموعه، نشریه هایی توسط اعضا به تحریر در می آید و به دست اعضای مجموعه می رسد.

3- کتاب ماه: در دوره هایی اعضای مجموعه از دبیرستانی ها گرفته تا دانشجویان و بالاتر، از دغدغه های خود نوشته و کتاب ماه هایی را تولید می کنند که در تیراژ معمولا 100 عدد چاپ و فروخته می شود.

4- سیر آموزشی مجموعه: مجموعه در هر سال یا هردوسال، یک سیری جهت وحدت بخشی کارهای آموزشی و محتوایی خود برمی گزیند و این سیر با مشورت با بزرگان شهر اعم از آقایان طاهرزاده، مطیع و… تکمیل شده و جهت اجرا و انتقال به سخنرانها و نیروهای آموزشی داده می شود.

5- مکتبخانه: با توجه به تغییر روزهای مدارس در سالهای اخیر و خالی شدن روزهای پنجشنبه از ساعات درسی دانش آموزان، مجمع به فکر تحولی در برنامه های خود افتاد که منجر به برگزاری کلاسهایی با عنوان مکتبخانه شد. این کلاسها در سه حوزه علمی- هنری- معرفتی ترتیب داده شد که در حوزه معرفتی با کلاسهای عقاید و منطق و در حوزه علمی با کلاسهای فیزیک جدید و منطق ریاضی اجرا گردید.

6- سایت مجمعی ها:

چندسالی است که برای ارتباطات مجازی بین اعضای مجموعه، سایتی توسط خود اعضا نوشته شده است و مورد استفاده قرار می گیرد. این سایت که آدرس آن www.majmaiha.ir می باشد، به صورتی است که هر عضو یک اکانت و صفحه شخصی در سایت دارد و می تواند مطالبی را برای عموم به اشتراک بگذارد. از قابلیت های دیگر سایت حفظ و آرشیو شدن مطالب و مباحث در سایت، فضاهایی برای گپ و گفتگوی آنلاین، ایجاد صفحه های مناسبتی و موضوعی و… می باشد.

انتهای پیام/

.

.

.

تشیع انگلیسی - کلیک کنید!

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
تازه های فتن