امروز: دوشنبه 27 آبان 1398
-------------------------- تبلیغات

کد خبر: 39496
تاریخ انتشار: 4:28 ب.ظ - پنج شنبه 1397/10/6
چاپ این پست
داستان عجیب این روزها؛

در ابتدا کارخانه ها که نمی توانستند بصورت رسمی قیمت ها را بالا ببرند با ترفندهای مختلف از ارائه تولیداتشان به بازار ممانعت کردند و خودروی صفر در بازار نایاب شد، سپس تولید کنندگان خودرو های تولید شده را در پارکینگ های خودشان انبار کردند.

به گزارش فتن، در بازار ایران قیمت خودرو نوسانات زیادی را تجربه کرده است و بالاخره گویا مسئولان دولتی تصمیم خود را گرفتند تا افزایش رسمی قیمت خودرو را تصویب کنند و قیمت های جدید را به قیمت بازار برسانند تا کارخانه ها خودشان دوباره محصولاتشان را بفروشند.

بازار خودرو یکی از سال های عجیب خود را پشت سر می گذارد، از یک سو از ابتدای امسال نوسانات بازار ارز در کشور باعث مشکلات عدیده ای در اقتصاد شده و از سوی دیگر گرانی کالا های مختلف مردم را به ستوه آورده است؛ بازار خودرو هم که از این گرانی ها بی نصیب نیست و از ابتدای امسال با بالا رفتن قیمت دلار قیمت خودرو هم به شدت افزایش پیدا کرده است. این افزایش قیمت کاملا برنامه ریزی شده اتفاق افتاد و مسئولان دولتی هم نتوانستند در مقابل کارخانه ها تدبیری بیاندیشند.

در ابتدا کارخانه ها که نمی توانستند بصورت رسمی قیمت ها را بالا ببرند با ترفندهای مختلف از ارائه تولیداتشان به بازار ممانعت کردند و خودروی صفر در بازار نایاب شد، سپس تولید کنندگان خودرو های تولید شده را در پارکینگ های خودشان انبار کردند.

وقتی که در بازار خودروهای صفر نایاب شد و متقاضیان خودرو به نبود محصولات اعتراض کردند، کارخانه ها اعلام کردند به دلیل گرانی ارز و عدم توانایی خرید برخی از قطعات اصلی خودرو های تولیدی ناقص هستند و امکان ارائه این خودروها به بازار وجود ندارد، اما تا به امروز این موضوع بصورت رسمی از ارگان های دولتی ناظر تایید نشده است. در این شرایط قیمت خودرو های داخلی افزایش زیادی پیدا کرد و متاسفانه هیچ کدام از مسئولان دولتی هم در مقابل این موضوع اعتراضی نکردند.

در نتیجه این اقدام کارخانه ها قیمت خودرو در بازار دو نرخی شد و قیمت کارخانه عملا از چرخه معاملات مردم خارج شد و مصرف کنندگان مجبور به خرید از بازار شدند که مشخص نبود چه کسی این خودرو ها را تامین می کرد، این موضوع چندین ماه ادامه پیدا کرد تا جایی که بطور مثال قیمت پراید از حدود ۲۲ میلیون تومان به حدود ۳۲ میلیون تومان رسیده است.

موضوع افزایش قیمت خودرو حدودا یک ماه است که در کشور مطرح شده است و در ابتدا تمام مسئولان دولتی با افزایش مجدد قیمت خودرو در سال ۹۷ به شدت مخالفت کردند و شخصا رییس جمهور هم وارد موضوع شدند و اعلام کرد با افزایش قیمت خودرو در شرایط کنونی مخالف است. این موضوع در یک ماه گذشته ادامه پیدا کرد و در چندین نوبت توسط مقامات مختلف تایید یا تکذیب شد تا امروز که زمزمه هایی دال بر افزایش قیمت خودرو در مجلس و دولت به تصویب رسیده است و این موضوع در هفته آینده بصورت رسمی اعلام خواهد شد.

این موضوع به نوعی پایان دادن به حدوده یک دهه قیمت گذاری توسط ارکان مختلف می باشد و مقرر شده است طبق توافق میان مقامات دولتی و کارخانه ها قیمت کارخانه به ۵% پائین تر قیمت فعلی بازار تبدیل شود تا پروژه آزادسازی قیمت خودرو هم کلید بخورد.

نتیجه افزایش قیمت خودرو

در نتیجه همه این مواضع مخالف در حالی بود که زنجیره خودروسازی کشور به خصوص قطعه‌سازان، طی چند ماه گذشته مصرانه خواستار افزایش قیمت خودرو براساس حاشیه بازار شدند. آنها حتی با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور، تاکید کردند که در صورت ادامه قیمت‌گذاری دستوری، موجی بزرگ از بیکاری، صنایع خودرو و قطعه کشور را دربر خواهد گرفت. هرچند با تصمیم شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه، زنجیره خودروسازی کشور بالاخره به یکی از آرزوهای خود یعنی حذف شورای رقابت رسید، با این حال، در ادامه، شرایط به دلخواه آنها پیش نرفت.

طبق مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و ستاد تنظیم بازار، جایگزین شورای رقابت در قیمت‌گذاری خودرو شدند و قرار شد قیمت‌های جدید پس از انجام کار کارشناسی و لحاظ کردن مسائل اجتماعی، ابلاغ شود.

با این شرایط قیمت خودرو های داخلی امروز شاهد یک تغییر بزرگ می باشد و البته باید به این موضوع هم اشاره کرد که مصرف کنندگان با افزایش قیمت منطقی مخالف نیستند، فرض کنید هر سال درصدی قیمت خودرو های داخلی افزایش پیدا می کند اما هیچ آپشن و امکانات جدیدی به آن اضافه نمی شود و کیفیت آنها نیز در حال کاهش است با این شرایط افزایش قیمت اصلا منطقی و درست نیست و مسئولان بعداز افزایش قیمت باید فکری هم به حال افزایش کیفیت خودرو ها بکنند.

آزادسازی قیمت خودرو

البته بطور قطع نمی توان اتفاقی که در سیاست های جدید دولت افتاده است را آزاد سازی کامل قیمت خودرو دانست زیرا هنوز سازمان حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان و همچنین ستاد تنظیم بازار در پروسه قیمت گذاری خودرو نظارت خواهند داشت و اعمال نظر خواهند کرد، پس نمی توان عنوان کرد که این ماجرا به آزادسازی کامل قیمت خودرو می انجامد. اما این اتفاق کاملا منافع خودرو سازان در قبال افزایش قیمت ارز و… برآورده خواهد کرد و دیگر جایی برای بهانه جویی نمی گذارد.

در یک اظهار نظر جالب از سوی تولید کنندگان خودرو اعلام شد که نزدیک شدن قیمت کارخانه به قیمت بازار به نفع مصرف کنندگان نیز خواهد بود و عملا این طور استنباط می شود که افزایش قیمت خودرو به نفع مصرف کننده است، البته این موضوع می تواند ابعاد و زوایای زیادی داشته باشد که فقط به یک نمونه از آن اشاره می کنیم، خودرو سازان اعلام کردند که با افزایش قیمت خودرو و نزدیک شدن قیمت کارخانه به قیمت بازار دست دلالان و واسطه ها را کوتاه خواهد کرد و این نفع مصرف کننده را در دراز مدت تضمین خواهد کرد.

طبق وعده تولید کنندگان بعد از افزایش قیمت می بایست عرضه خودرو را در بازار افزایش دهند تا میان تقاضا و عرضه تعادل ایجاد شود، در غیر اینصورت بازهم امکان افزایش قیمت وجود دارد و هیچ ضمانتی برای تثبیت قیمت توسط کارخانه وجود ندارد.

انتهای پیام/ اطلاع نیوز

.

.

.

تشیع انگلیسی - کلیک کنید!

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه: