امروز: یکشنبه 6 خرداد 1397
-------------------------- تبلیغات

کد خبر: 687
تاریخ انتشار: 8:49 ق.ظ - جمعه 1393/02/5
چاپ این پست

آیت الله بهجت (ره) و فتوای آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی (ره) چند سال پیش عده‌ای جریان حامی بدعت قمه‌زنی در اصفهان برای ترویج این عمل خرافی اقدام به ساخت سی‌دی نمودند كه در آن با بهره از تمام حیله‌ها و ابزارهای فریب به ترسیم چهره‌ای شرعی! و مظلومانه! برای قمه‌زنی پرداختند. در این سی‌دی […]

10177399_607273162700044_335200558954272138_n

آیت الله بهجت (ره) و فتوای آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی (ره)

چند سال پیش عده‌ای جریان حامی بدعت قمه‌زنی در اصفهان برای ترویج این عمل خرافی اقدام به ساخت سی‌دی نمودند كه در آن با بهره از تمام حیله‌ها و ابزارهای فریب به ترسیم چهره‌ای شرعی! و مظلومانه! برای قمه‌زنی پرداختند.
در این سی‌دی كه به صورت بسیار انبوه و با بودجه‌های مشكوك در تمام كشور منتشر گردید از تحریف روایات گرفته تا تحریف كلام علماء استفاده شد. كه با گذشت بسیاری از دروغها آشكار گردیده و بر زشتی كار سازندگان این سیدی افزود.
متأسفانه در یكی از همین تحریفات، نسبتی كذب توسط یكی از سخنرانان به آیت الله العظمی بهجت داده شد كه ایشان صریحاً آن را تكذیب نمودند.
سخنران فوق مدعی شد كه حدود سی سال قبل در روضه‌ای كه در منزل آیت الله بهجت تشكیل شده بود از ایشان شنیده است كه فرموده‌اند: در زمان آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی آن زعیم بزرگ به جهت سخنان یكی از روشنفكران پیرامون حرمت قمه‌زنی فتوا به وجوب قمه‌زنی! داده و فرمودند هر كس توانایی دارد باید امسال قمه ‌بزند. در آن سال حدود 700 مجتهد!!! به اطاعت از حكم سید، قمه زدند اما من (آیة الله بهجت) چون دیدم هم می‌ترسیدم و بنیه و هنر این كار را ندارم برای این كه مخالفت با مرجعم سید ابوالحسن نكنم لباسی پوشیده و به میان قمه‌زنان رفتم و آن لباس من خونی شد و آن را نشُستم و وصیت كرده‌ام آن را با من دفن كنند!!! چون به امر مرجعم چنین كردم.
گفتنی است آیت الله العظمی بهجت ضمن دستخطی كه اصل آن هم‌اكنون موجود است ضمن تكذیب این ادعا فرمودند: آنچه من گفتهام آن است كه مرجع بزرگوار آیة الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی با قمه‌زنی مخالف بوده‌اند و تا پایان حیات خود نیز بر این رأی و نظر باقی بودند. و چنین لباسی نیز هم‌اكنون نزد من وجود ندارد.

10171019_607274142699946_2978137345768029747_n
دست خط آیت الله بهجت ره

جالب اینجاست كه این تهمت بزرگ در حالی به آیة الله اصفهانی زده شد كه همان گونه كه آیت الله بهجت نیز فرمودند ایشان یكی از مخالفان سرسخت قمه‌زنی بوده‌اند. در اینجا با بهره از كتاب «قمه‌زنی سنت یا بدعت؟» گزارشی از جزئیات فتوای ایشان را ارائه خواهیم نمود:
(قضیه از آنجا آغاز شد كه) مرحوم آیة الله العظمی سیدمحسن امین در كتاب خویش به نام «التنزیه لاعمال الشیبه» با استدلال و برهان ثابت می‌كند قمه‌زنی و برخی دیگر از خرافات رایج در عزاداری امام حسین علیه السلام نه تنها ثوابی ندارد بلكه از نظر شرع مقدس حرام و از كار‌های شیطان است. در پی انتشار این اثر، كه با هدف پاكسازی گردهمایی‌های‌ مذهبی از بدعت‌ها و گمراهی‌ها انجام شد، مردم ناآگاه چنان در برابرش موضع گرفتند، كه برخی از دوستانش خطر «انقلاب عوام» را به وی گوشزد كردند. تبلیغات فراگیر درباره دانشمند مصلح دمشق چنان مؤثر افتاد كه حتی گروهی از گویندگان مذهبی در مسجدها به بیان گمراهی‌هایش پرداختند و برخی از مردم با گرو نهادن خانه خود و به دست آوردن اندكی پول، در جهاد نامقدس ضد سیدمحسن شركت جستند.

ولی از آنجا كه حق با سید بود، بالاخره پیروز و سربلند شد. تا آنجا كه پس از اندك زمانی، آیة الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی (كه در آن زمان مقام ریاست تامه و مرجعیت عامه را داشتند) به طرفداری از امین عاملی و كتاب بیداری بخش او فتوا صادر كرد و با صراحت گفت:
«انّ استعمال السّیوف و السلاسل و الطبول و الابواق و ما یجری الیوم أمثاله فی مواكب العزاء بیوم عاشورا انّما هو مُحرم و هو غیر شرعی؛ به كار بردن شمشیرها(قمه‌زنی) و زنجیرها و طبل‌ها و بوق‌ها و كارهایى مانند این امور كه امروزه در دسته‌هاى عزادارى و در روز عاشورا معمول است همه حرام و غیر شرعى است.»

منبع:
رك: استاد حسن شبر، تاریخ العراق السیاسی المعاصر، ج2، ص340/ دایرة المعارف تشیع، ج2، ص531/ و جعفرالخلیلی، هكذا عرفتهم، ج3، ص 207/ سیدمحسن امین، اعیان الشیعه، ج10، ص378/ همچنین سخنان سید ابوالحسن اصفهانی بر ضد قمه‌زنی در یك رساله فارسی به نام انیس المقلدین در نجف در سال 1345ق/1926م چاپ شده است. (آقا بزرگ تهرانی، الذریعه، ج2، ص466 و هكذا عرفتهم، ج3، ص229)

.

.

.

تشیع انگلیسی - کلیک کنید!

hae در تاریخ 6ام ، اردیبهشت 1393:

تو سایت آپارات وقتی با ایشان سخنرانی می کنند موافقت آیت الله اصفهانی را نقل می کنند در ضمن آیت الله سیستانی و وحید و امثال این علما موافق قمه زنی هستند

محمد در تاریخ 12ام ، تیر 1393:

بر فرض قبول کنیم که آیت الله سید ابوالحسن این حرف رو فرموده اند، چرا شما فقط چسبیدید به قمه زنیش؟ چرا در برار طبل و بوق و زنجیر که خیلی راحت در دسته جات از اونها استفاده میشه موضع نمی گیرید و در سایتتون مطلبی نمی نویسید؟
فکر نمی کنم سیاست یک بام و دو هوا از سیاست های مورد تأیدد اسلام باشه.

hamed در تاریخ 15ام ، تیر 1393:

مرجع تقلید من در عشق تنها زینب است///میزنم بر سر قمه چون یادگار زینب است…

علي در تاریخ 16ام ، مهر 1393:

هيچ ربطي به حضرت زينب نداره. شما نماز يوميه تو بخون كه يادگار حضرت رسول و 14 معصومه. باقي پيشكش.

ز.موسوی اصفهانی در تاریخ 27ام ، تیر 1393:

واقعا چگونه عزاداران مولایمان امام حسین علیه السلام وداغداران مصیبت دختر امیرالمومنین حضرت زینب کبری سلام الله علیها رااینگونه آزار می دهیم وهمدست با کفار ومنافقین میدانیم ؟چه جوابی به مولایمان خواهیم داد وقتی به زوار ومحبین ایشان تهمت کفر انحراف زده ایم وخودمان را اقرب القربا به ایشان فرض کرده ایم ؟چه جوابی به خانم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها میدهیم در مقابل این رفتار توهین آمیز وزننده درمورد ذریه ایشان که ازعلما ومراجع تقلید زما ن خودشان هستند؟ایشان مرجع من نیست ولی فرزند حضرت زهراست .واختلاف رای در بین علما چیز جدیدی نیست که به خاطر آن کسی را تکفیر کنیم ؟چقدر فکر می کنیم که فقط خودمان نظر درست راداریم وهر که با مرجع من اختلاف نظر داشته باشد پس کافر ودشمن خداست ،همان اختلاف فقهی متداول بین مراجع ؟؟!!!واقعا ماشیعیان چند نفر هستیم که بخواهیم باوجود این همه دشمن خودمان هم اینگونه در مقابل هم صف بکشیم؟ شما که اینگونه توهین آمیز وشدید در مورد آقای الله یاری و… ایستاده ای ،تو دقیقا عین همانها عمل کرده ای وهیزم به آتش دشمن ریخته ای !

روابط عمومی سایت در تاریخ 27ام ، تیر 1393:

ببخشید شما مطمئنید اختلاف تنها فقهی هست؟
عملکرد اونها چیز دیگه ای را نشان میده فقط باید بدون تعصب نگریست

امید در تاریخ 31ام ، تیر 1393:

اصلآ فرض میکنیم تمام مراجع گفته باشند قمه زنی اشکال نداره. اخه عقل هم خوب چیزیه…یه ادم عاقل هیچ وقت سروکله خودشو زخمی و داغون نمیکنه.به خداوندگی خدا قسم که اقا امام حسین(ع)خودشم به قمه زنی راضی نیست. اینا همه توطئه دشمنان که در لباس اسلام خودشون رو مخفی کردن.فقط میخوان تو دنیا به همه نشون بدن که اسلام دین خشن و مسلمانها وحشی اند. بعضی ها که نمیفهمند و میزنند و بعضی ها هم که مهره دشمنند و هر کار کنی میزنند.

نام و نام خانوادگی: (موردنیاز)
پست الکترونیک: (موردنیاز)
آدرس اینترنتی:
درج دیدگاه:
تازه های فتن